Comarch, lider w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań IT, wykorzystuje w swoich systemach sztuczną inteligencję (AI). Eksperci z firmy wyjaśnili, jak pomaga ona klientom w usprawnieniu działań biznesowych. Dzielą się też przewidywaniami dotyczącymi zastosowania AI w przyszłości oraz tłumaczą, jak wdrażać zaawansowane rozwiązania AI w poszczególnych branżach.

bpscSztuczna inteligencja (AI), niegdyś temat zarezerwowany dla filmów science-fiction, staje się realnym wsparciem w biurach, fabrykach i usługach. Najnowsze badania pokazują, że integracja AI z polskim rynkiem pracy może przynieść korzyści równoważne 4,9 mln miejsc pracy, generując przy tym dodatkową wartość produkcyjną na poziomie 90 mld dolarów rocznie. Jak to możliwe?

ANEGISBBK S.A., właściciel marek home&you, Essex i lider w branży artykułów wyposażenia wnętrz, podjął strategiczną decyzję o modernizacji swojej infrastruktury technologicznej, aby sprostać nowym wyzwaniom rozwojowym i stać się odpornym na dynamiczne zmiany w branży handlu detalicznego. W efekcie projektu zrealizowanego z partnerem wdrożeniowym ANEGIS, firma z sukcesem zastąpiła przestarzały system ERP w modelu on-premises nowoczesnym i elastycznym rozwiązaniem w chmurze – Microsoft Dynamics 365.

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w przedsiębiorstwach na całym świecie. Raport "Perspektywy ERP 2024", opracowany przez portal ERP-VIEW.PL, zgromadził opinie czołowych ekspertów i liderów branży IT, by przedstawić najnowsze trendy, wyzwania oraz kierunki rozwoju systemów ERP.

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale kluczowe dla rozwoju i konkurencyjności. Kluczowym elementem tej integracji technologicznej są systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Systemy ERP to platformy oprogramowania, które integrują różnorodne procesy i funkcje biznesowe w jednolity system, usprawniając operacje od księgowości po zarządzanie łańcuchem dostaw i relacje z klientami, tworząc zharmonizowany ekosystem danych i procesów biznesowych. Ich znaczenie w nowoczesnym środowisku biznesowym jest nie do przecenienia, oferując infrastrukturę niezbędną do zbierania, analizowania i działania na informacjach biznesowych w czasie rzeczywistym.

ANEGISD365 Geniusz to nowa aplikacja oparta na generatywnej sztucznej inteligencji, która odpowiada na pytania dotyczące systemu Microsoft Dynamics 365. D365 Geniusz bazuje na aktualnej dokumentacji Microsoft i dostarcza najnowszych informacji o funkcjonalnościach Dynamics 365.

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie informatyczne rozwijają się w zawrotnym tempie, firmy produkcyjne zaczynają dostrzegać potencjał wdrożenia systemów ERP (Enterprise Resource Planning) do zarządzania procesami produkcyjnymi. Dziś już bez wątpienia systemy ERP stanowią kluczowy element cyfrowej transformacji, pozwalając na zintegrowane zarządzanie danymi, procesami i operacjami w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W tym artykule omówimy, jak systemy ERP przyczyniają się do cyfrowej transformacji w firmach produkcyjnych, jakie korzyści niesie ze sobą centralizacja danych, integracja procesów i automatyzacja operacji, a także wskażemy, w jaki sposób nowe technologie mogą być wykorzystywane w zarządzaniu produkcją.

Od czasów pandemii coraz więcej mówi się o zmianach w zarządzaniu zespołem, który – zwłaszcza w sektorze IT – w wielu przypadkach stał się zespołem rozproszonym. Nowego znaczenia nabiera umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie. Na jakie elementy warto w tym kontekście zwrócić uwagę?

Sztuczna Inteligencja (AI) stała się w ciągu ostatniego roku pojęciem niezwykle często wyszukiwanym i obecnym we właściwie każdej dziedzinie. Z jednej strony mówi się o ogromnych korzyściach wynikających z powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji, z drugiej – główne autorytety mówią o potężnych zagrożeniach oraz konieczności kontroli i regulacji prawnej jej zastosowania (w tej chwili trwają prace nad AI Act w Parlamencie Europejskim, który te kwestie ma regulować).

W polskim sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), zatrudniającym obecnie blisko 10 milionów ludzi, wyraźnie rysuje się wyzwanie współczesnej gospodarki: brak wykwalifikowanej kadry technicznej i IT. Ponad połowa (55%) MSP zmaga się z rekrutacją specjalistów technicznych, a 30% odczuwa niedobór ekspertów IT, co wyraźnie przekracza europejską normę.

Dragon, lider na rynku produkcji chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej, a także jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w tym sektorze w Polsce, od lat rozwija biznes z systemem Comarch ERP XL.

SYMFONINa 10 miesięcy przed wejściem w życie obligatoryjnego KSeF, tylko 60 proc. polskich firm widzi potrzebę głębszej digitalizacji, a 38 proc. z nich wykorzystuje w biznesie jedynie podstawowe narzędzia – wynika z badania przeprowadzonego przez ZPP na zlecenie Symfonii. Grupą, która deklaruje najniższy poziom digitalizacji są mikroprzedsiębiorcy – niemal 40 proc. z tej grupy twierdzi, że nie wykorzystuje żadnych narzędzi cyfrowych.

Podczas konferencji SAP TechEd, SAP ogłosił szereg innowacji związanych z generatywną sztuczną inteligencją. Celem jest umożliwienie programistom maksymalnego wykorzystania możliwości AI w ramach ich pracy.

Lubelska firma Stalma S.A., lider w produkcji prętów ze stali jasnej, podjęła strategiczną decyzję o gruntownej digitalizacji. W tym celu STALMA rozpoczęła wdrożenie systemu ERP Impuls EVO od BPSC.

Jako jedna z wiodących firm logistycznych, Hermes Germany GmbH zarządza procesami za pomocą oprogramowania Comarch ERP Enterprise. Przedsiębiorstwo korzysta z wersji chmurowej systemu zlokalizowanego w Comarch Data Center w Dreźnie. Dzięki dobrym doświadczeniom w tym długoterminowym projekcie, umowa z Comarch ICT na usługi dodatkowe, takie jak hosting i usługi w zakresie bezpieczeństwa, została teraz przedłużona o kolejne pięć lat.

Prognozy raportu Deloitte pokazują, że do 2025 roku za połowę globalnej konsumpcji dóbr luksusowych będą odpowiedzialni millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z. To grupa, która używa kilku kanałów zakupowych, a relacje z marką są dla niej często kluczowe podczas decyzji. Stąd rosnąca siła strategii omnichannel – zaplanowanej ścieżki zakupowej klienta, która uspójnia jego doświadczenie niezależnie od kanału zakupu. Pandora, największa na świecie marka biżuterii, wybrała RISE with SAP jako jedno z rozwiązań wspierających rozwój omnichannel oraz proces cyfryzacji.

BPSCWedług raportu McKinsey SI ma potencjał stworzenia dziesiątek milionów nowych miejsc pracy do 2030 roku. Jednocześnie Światowe Forum Ekonomiczne podkreśla ryzyko likwidacji wielu stanowisk. Czy mamy tu do czynienia z czystą wymianą starych miejsc pracy na nowe, czy raczej z głębszymi zmianami na rynku pracy, który znamy? Pytanie nie brzmi "czy", ale "jak szybko" firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.

95 proc. firm stawia wszystko na kartę cyfryzacji, wynika z badania HPE Aruba Networking. Technologie takie jak 5G, AI i IoT kuszą przedsiębiorców. Pytanie brzmi: czy jesteśmy gotowi na przyszłość, czy pędzimy ku iluzji postępu, skoro aż 66 proc. szefów IT obawia się, że ich przedsiębiorstwa nie sprostają nowym wymaganiom.

Spółka KB Pomorze wdraża nowy system ERP. Za proces implementacji systemu zintegrowanego odpowiada BPSC. Wdrożenie oprogramowania Impuls EVO jest związane z intensywnym rozwojem firmy.

Spółka Lumiko, producent i dystrybutor produktów mlecznych, inwestuje w system zintegrowany. Przedsiębiorstwo z Łukowa postawiło na system ERP Impuls EVO, którego dostawcą jest BPSC. Wdrożenie ma na celu zinformatyzowanie obszarów wcześniej niezdigitalizowanych oraz rozliczanie kosztów.

Läderach to szwajcarski producent czekolady premium, słynący z wysokiej jakości wyrobów na całym świecie. Aby skutecznie rozwijać sprzedaż międzynarodową i poszerzyć strategię Direct to Customer (sprzedaży bezpośrednio od producenta do klienta końcowego, z pominięciem pośredników), szwajcarski producent postanowił zainwestować w nowe rozwiązania. Efektem jest wdrożenie systemu Comarch ERP Enterprise oraz Comarch POS.

Usprawnienie ofertowania, łatwiejsze planowanie produkcji i zarządzanie gospodarką magazynową to wyzwania, jakie firma Sail Service postawiła przed enova365 i jej Autoryzowanym Partnerem – firmą XLE. Żeby je przezwyciężyć, XLE nie tylko wdrożyła wybrane moduły systemu ERP enova365, ale też dostosowała je do potrzeb producenta żagli.

FTF Services to firma świadcząca usługi m.in. w zakresie księgowości, obsługi kadrowo-płacowej, wsparcia prawnego, informatyczne, finansowe oraz analityczne dla podmiotów należących do Grupy Kapitałowej MS Galleon. Firma od lat korzysta z bazy danych Oracle w wersji SE i EE pod kluczowe systemy aplikacyjne.

oracle 120Oracle wdrożył swoje rozwiązania oparte na chmurze do obsługi handlu detalicznego w Prada Group. Dzięki temu Prada Group może lepiej poznać swoich klientów i wykorzystać informacje o nich, aby dostosować ofertę oraz zapewnić bardziej spersonalizowane doświadczenia. Oracle Retail Xstore Point-of-Service (POS) i Oracle Retail Customer Engagement Cloud Service w modelu mobilnym pomagają zbierać i analizować preferencje klientów oraz zwyczaje zakupowe w celu zwiększenia ich lojalności.

Większość firm w Polsce zamierza utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki (78%) i liczbę pracowników (92%) potrzebnych do realizacji zadań związanych z procesem digitalizacji. Blisko 8 na 10 firm nie posiada formalnego dokumentu dotyczącego strategii transformacji cyfrowej. O 5 p.p. względem poprzedniego roku do 68% wzrósł odsetek firm deklarujących korzystanie z technologii chmurowych.

SAP przedstawia wizję biznesu zorientowanego na przyszłość dzięki AI
Podczas konferencji SAP Sapphire w Orlando, firma SAP SE zaprezentowała przełomowe innowacje i ogłosiła współprace, które pozwolą klientom stawić czoła niepewnej przyszłości. Wśród ogłoszonych nowości znalazły się rozwiązania oparte o odpowiedzialną sztuczną inteligencję wbudowaną w procesy biznesowe, blockchain wspierający mierzenie śladu węglowego oraz sieci biznesowe budujące odporne łańcuchy dostaw.

SAPMigracja rozwiązań ERP do chmury to ogólnoświatowy trend. Według prognoz Gartnera, już w 2024 roku 60% firm zdecyduje się na wdrożenie systemu cloud ERP. Według badań SAP, firmy z Polski również coraz chętniej sięgają po rozwiązania cloud. Przynajmniej w jednym obszarze biznesu wykorzystuje je 8 na 10 badanych, średnio wdrażając je w 6 obszarach. Natomiast zaledwie mniej niż jedna na cztery organizacje (37%) zdecydowała się na przeniesienie do chmury systemu ERP. Znaczące przyspieszenie w adopcji systemów do holistycznego zarządzania zasobami firmy oferuje chmura publiczna.

Zanim wybierzesz system informatyczny w swoim przedsiębiorstwie, zapewne zastanawiasz się nad tym, które z dostępnych rozwiązań rynkowych jest najlepsze. Nie ma odpowiedzi, która byłaby uniwersalna. To, czy oprogramowanie się sprawdzi, zależy od potrzeb danej organizacji, do których należy je dopasować. Jak więc zdefiniować cechy dobrego systemu ERP? 

Tevva jest pierwszym producentem pojazdów napędzanych wodorem i energią elektryczną, który jako wsparcie w rozwoju biznesowym wybrał system ERP od SAP. Chodziło o dobranie takich rozwiązań, które w swoim rdzeniu mają produkty przeznaczone dla firm o dużym tempie wzrostu. To typ organizacji, która ze względu na skalę mierzy się z koniecznością budowania silniejszych powiązań między każdą częścią swojej działalności i dzięki temu zapewnia sobie stabilność i przyszły wzrost. Zespół Tevva wykorzystał więc zintegrowane narzędzia SaaS i platformy do zarządzania marketingiem, łańcuchami dostaw, procesami HR, finansami, IPO (Initial Public Offering) oraz growth hacking, opartymi na chmurze Amazon Web Services (AWS).

SAP ogłosił wprowadzenie na rynek oferty GROW with SAP, która ma pomóc przedsiębiorstwom średniej wielkości wykorzystać w pełni potencjał ERP w chmurze, zapewniając szybsze działanie, większą przewidywalność i ciągły dostęp do innowacji. Klienci, którzy zdecydują się na transformację cyfrową w ramach GROW with SAP, będą mieli dostęp do narzędzi wykorzystywanych przez światowych liderów w wielu branżach, a jednocześnie będą mogli skorzystać z szybkiego wdrożenia i łatwych aktualizacji oprogramowania.

W ciągu minionych kilku lat przewidywania dotyczące rozwoju systemów ERP dotyczyły zazwyczaj sztucznej inteligencji, zwiększenia użyteczności czy automatyzacji procesów. W tych obszarach technologia się rozwija i będzie rozwijać nadal. Mimo to wiele organizacji wciąż postrzega systemy ERP i sposoby, w jakie mogą one wesprzeć ich działalność, z nieco anachronicznej perspektywy.

Nowoczesna, szybko rozwijająca się firma transportowa obsługująca prawie 40 tys. zleceń rocznie na obszarze Europy Środkowo-Zachodniej. 7 stacjonarnych oddziałów na terenie całej Polski oraz w sąsiadujących krajach. Rosnące wyzwania wokół zapewnienia wydajnej pracy w tak wymagającej strukturze. Wzrost cyberzagrożeń, które sięgają nie tylko pracowników stacjonarnych, ale także mobilnych – kierowców i pracowników podczas pracy zdalnej. I jedna odpowiedź na pojawiające się wyzwania – Microsoft Business Premium. Dowiedz się, w jaki sposób firma Visline uporządkowała infrastrukturę i zabezpieczyła swoje środowisko informatyczne dzięki inwestycji w chmurę!

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa istotną rolę w branży cyberbezpieczeństwa. Niestety, wykorzystują ją nie tylko twórcy oprogramowania bezpieczeństwa IT, ale również hakerzy..

Microsoft wprowadza usługę Dynamics 365 Copilot – asystenta AI w aplikacjach D365
Interaktywna, napędzana sztuczną inteligencją pomoc dla sprzedaży, obsługi klienta, marketingu i zaopatrzenia – Microsoft Dynamics 365 Copilot wykorzystuje generatywne AI i technologię przetwarzania języka naturalnego do wykonywania codziennych, prostych, choć czasochłonnych czynności, które obciążają pracowników, a mogą być zautomatyzowane.

Technologia RFID znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle oraz logistyce towarów. Znaczniki RFID są używane w celu identyfikacji obiektów czy kontroli dostępu. Błyskawiczny odczyt dużej liczby znaczników pozwala podnieść wydajność procesów związanych ze śledzeniem obiektów, a możliwość modyfikacji pamięci tagów daje opcję wielokrotnego wykorzystania tej samej etykiety, co przekłada się na obniżenie kosztów.

Każda firma, planując rozwój, zadaje sobie pytanie o to, czy hamulcem w dalszej eksploracji rynku nie jest jej własny system. Jeśli odpowiada na to pytanie twierdząco, wówczas kolejnym etapem powinna być jego wymiana. I tu pojawia się problem. Bogactwo oferty dostawców oprogramowania nie pozostawia łatwego wyboru. Bo co sprawdzi się w firmie handlowej, niekoniecznie obejmie procesy przedsiębiorstwa produkcyjnego. A standardowe rozwiązania nie zawsze uwzględniają specyficzne potrzeby danej firmy. Z kolei niestandardowe dodatki i modyfikacje, które są odpowiedzią na konkretny problem przedsiębiorstwa, raz – kosztują, dwa – obniżają stabilność systemu, np. gdy zachodzi potrzeba jego aktualizacji. Jak mądrze wybierać spośród rozwiązań kastomizowanych i standardowych? Czym się kierować? Przyjrzyjmy się temu problemowi.

Według analizy Deloitte z 2022 roku, istnieje pewien rodzaj organizacji, który skutecznie radzi sobie na rynku pomimo znaczących zakłóceń gospodarczych. Są to firmy, które wykorzystują technologię jako środek do uzyskania niezależności wobec zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najlepiej wypadające organizacje doskonale integrują swoje procesy i dostosowują odpowiednie systemy ERP do swojej sytuacji, co przekłada się na lepsze wyniki kluczowych wskaźników. Jednym z przykładów skutecznego podejścia do zmiany jest firma Jungheinrich AG, lider branży intralogistycznej, która skorzystała z możliwości oferowanych przez rozwiązanie SAP, aby zoptymalizować procesy zaopatrzenia i zarządzania dostawcami.

W obliczu obecnych trendów i przenoszenia znacznej części biznesu do świata online - sklepy internetowe muszą nieustannie poszukiwać efektywnych narzędzi, sposobów raportowania, dróg dotarcia i sprzedaży. Wszystko po to, aby spełnić wymagania nie tylko Klientów, ale także handlowców czy dystrybutorów. Odpowiedzią na te wyzwania jest ERP dla sklepów internetowych, który gwarantuje szereg korzyści i kompleksową pomoc w osiąganiu stawianych celów rozwojowych i biznesowych.

Według Gartnera systemy ERP nie unikną migracji do chmury
Przyśpieszająca transformacja cyfrowa w firmach na całym świecie odbywa się przede wszystkim dzięki chmurze. Migracji nie unikną również systemy ERP, które według najnowszego raportu Gartnera już za 2 lata mają być obecne w 6 na 10 organizacjach w formie ekosystemu aplikacji i technologii.

Tworzenie kodu w przyszłości będzie wyglądać zupełnie inaczej. Gartner szacuje, że do 2024 roku ponad 80 proc. produktów i usług cyfrowych będzie tworzonych przez osoby spoza branży IT. Czy low-code może wyprzeć programistów?

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin