Wdrażanie sztucznej inteligencji wśród pracowników biurowych na całym świecie spowalnia, a zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana przez pracowników w Stanach Zjednoczonych, co udowadniają najnowsze dane wskaźnika Workforce Index firmy Slack, Pomimo tego, że liderzy biznesowi nadal podkreślają pilną potrzebę wykorzystania tej technologii, wskaźniki adopcji sztucznej inteligencji wśród pracowników w USA utknęły w martwym punkcie i w ciągu ostatnich trzech miesięcy urosły z 32% do zaledwie 33% (w porównaniu do wzrostu o osiem punktów procentowych rok temu).
Czytaj więcej
System ERP – przewaga konkurencyjna czy standard?
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Artykuły
Systemy ERP funkcjonują na polskim rynku od około 20 lat i są podstawą do budowy kompleksowego środowiska informatycznego w firmach. Ich zadaniem jest obsługa podstawowych procesów biznesowych, umożliwiają również sprostanie wymogom prawno-finansowym stawianym przedsiębiorstwom.
Jak trafnie wspomniał podczas naszej wrześniowej konferencji dr hab. Janusz Jurek z MF&Partners Consulting, firmy doradczej „Flasiński i Wspólnicy”, posiadanie poprawnie wdrożonego i sprawnie funkcjonującego systemu ERP nie stanowi dziś żadnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Głównym problemem jest to, że istniejące systemy informatyczne wspomagające zarządzanie wyczerpały swoje możliwości i nie nadążają za dynamiką rozwoju firm i ich procesów. Firmy potrzebują nowych narzędzi - elastycznych, szybkich do wdrożenia i modyfikacji.
Są na szczęście rozwiązania, które są w stanie tę lukę wypełnić. Ich zadaniem jest dokładna analiza procesów zachodzących w firmach i zaproponowanie możliwości ich uproszczenia. Pomysł na optymalizację analizowanych procesów przekładany jest w kilka dni na aplikacje, które automatyzują działania w branży produkcyjnej, serwisowej a także logistyce magazynowej.
Najważniejszą kwestią jest również fakt, że tego typu rozwiązania biorą pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i ich architektura pozwala szybko i elastycznie reagować na pojawiające się na bieżąco potrzeby przedsiębiorstwa, a nawet pojedynczych pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet mała zmiana usprawniająca pracę (doprojektowanie nowego okienka lub nowy pomysł na odczyt danych) może natychmiast poprawić jakość pracy lub obsługi klienta i tym samym zoptymalizować koszty w firmie. Dzięki takiemu podejściu firmie otrzymuje gotową, pełną i łatwą do zmodyfikowania aplikację biznesową połączoną z ERP, ale rozwiązującą konkretny problem, z którym na co dzień nie radzi sobie wdrożony i mało elastyczny system.
W dobie rozwoju albo nawet pełnego rozkwitu mobilności pracowników systemy ERP muszą wspierać realizację procesów biznesowych poza siedzibą firmy. Opisane wyżej rozwiązania pozwalają przenieść istniejące systemy na ten poziom i zapewniają dostęp do systemów informatycznych także z urządzeń przenośnych.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji na temat tego, jak rozbudować istniejące systemy, w jakie narzędzia zainwestować oraz co ująć w strategii rozwoju IT, żeby stosowane narzędzia wpierały biznes efektywnie.
Autor: Artur Bula - Managing Director, NovaCura Poland