Wdrażanie sztucznej inteligencji wśród pracowników biurowych na całym świecie spowalnia, a zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana przez pracowników w Stanach Zjednoczonych, co udowadniają najnowsze dane wskaźnika Workforce Index firmy Slack, Pomimo tego, że liderzy biznesowi nadal podkreślają pilną potrzebę wykorzystania tej technologii, wskaźniki adopcji sztucznej inteligencji wśród pracowników w USA utknęły w martwym punkcie i w ciągu ostatnich trzech miesięcy urosły z 32% do zaledwie 33% (w porównaniu do wzrostu o osiem punktów procentowych rok temu).
Czytaj więcej
Zarządzanie jakością w systemie ERP
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Artykuły
Zarządzanie jakością to w Grupie Atlas jeden z obszarów, w którym wdrożenie IFS Applications przyniosło największe korzyści. Dzięki temu, że wybrane wymagania normy ISo 9001 zostały ściśle zintegrowane z systemem ERP, można prowadzić zaawansowane analizy statystyczne i z dużym wyprzedzeniem wprowadzać odpowiednie działania.
Wszystkie nasze działania prowadzone są zgodnie z zasadą PDCA (Plan-Do-Check-Act), czyli Planuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj, która została odzwierciedlona w IFS Applications. Każda próbka surowca i wyrobu, która trafia do laboratorium kontroli jakości, jest badana pod kątem określonych parametrów. Przed wdrożeniem IFS Applications wyniki tych badań przechowywane były w formie papierowej. W związku z tym przeprowadzenie analiz z wykorzystaniem metod statystycznych i wyciągnięcie na ich podstawie wniosków było zajęciem bardzo czasochłonnym ze względu na ogromną ilość danych do przetworzenia. W obecnej chwili dzięki temu, że wszystkie informacje dotyczące każdej próbki znajdują się w jednej elektronicznej bazie danych, możemy korzystać z narzędzi statystycznych systemu IFS Applications.
Funkcjonalność narzędzi analitycznych dostępnych w systemie IFS Applications pozwala na podejmowanie działań zapobiegawczych z dużym wyprzedzeniem, zwiększając poziom bezpieczeństwa w procesach. W bardzo prosty sposób można uzyskać analizę wyników badań próbek za dowolny okres, dla dowolnego wyrobu i dowolnego parametru. Wykorzystujemy karty kontrolne X-MR, czyli wartości średniej X i ruchomego rozstępu MR (Moving Range), które są standardową funkcjonalnością IFS Applications.
Karty kontrolne pozwalają stwierdzić, czy i w jakim kierunku na przestrzeni czasu zachodzą zmiany w zakresie badanych parametrów wyrobów lub surowców.
Pomocne w tym zakresie są również wskaźniki zdolności procesu Cp i Cpk. Wskaźnik Cp informuje o tym, jaka część zakresu normalnej zmienności procesu mieści się w granicach specyfikacji, innymi słowy ile razy krzywa Gaussa utworzona z wyników badań mieści się w granicach normy zakładowej (jak duże są marginesy bezpieczeństwa z obu stron). Wskaźnik Cpk informuje o wycentrowaniu procesu, czyli o tym, czy wyniki przesuwają się bliżej górnej czy dolnej granicy normy zakładowej.
Dzięki analizowaniu wyżej wymienionych wskaźników z wyprzedzeniem otrzymujemy informacje ostrzegające na przykład o tym, że wyniki badań, mimo że nadal mieszczą się w granicach normy, zaczynają wykazywać pewien stały trend zmierzający w stronę ustalonej granicy. Możemy więc reagować wcześniej, wprowadzając odpowiednie działania. Nie byłoby to możliwe, gdyby dane w takiej ilości nie były wprowadzane do systemu informatycznego.
Jeżeli mimo działań zapobiegawczych zostaną stwierdzone nieprawidłowości dotyczące surowców lub wyrobów gotowych, mamy możliwość podjęcia odpowiednich kroków w ramach tzw. Protokołu Braków. Jest to proces typu workflow, w ramach którego następuje szereg następujących po sobie czynności, często wykonywanych przez osoby z różnych działów.
Nowatorskim rozwiązaniem jest wprowadzenie do standardowego Protokołu Braków IFS Applications zakładki „Działania korygujące", w której dla każdej zaistniałej niezgodności dokumentowane są działania związane z analizą przyczyn problemu, wyniki tych działań oraz ocena ich skuteczności.
W ramach jednej aplikacji mamy więc pełną historię działań i decyzji z nimi związanych. Możemy przekonać się, czy przyczyna problemu została wyeliminowana i czy dany problem już się nie powtórzy.
Innym novum jest wprowadzenie do danych podstawowych IFS Applications słownika, zawierającego takie same kategorie, jak diagram Ishikawy. W słowniku tym każda potencjalna przyczyna niezgodności ma swój kod.
Dzięki przypisaniu indywidualnych kodów do przyczyn niezgodności możemy, po wyeksportowania danych np. do pliku Excel, tworzyć wykresy Pareto przestawiające częstotliwość występowania poszczególnych problemów na przestrzeni czasu. W ten sposób system podpowiada nam, na czym powinniśmy się skupić w przyszłości. To z kolei stanowi jedną z danych wejściowych do planowania audytów wewnętrznych.
Ważną zaletą IFS Applications jest również to, że wszystkie wyniki badań i analizy statystyczne są dostępne w trybie online, oczywiście dla osób z odpowiednimi uprawnieniami dostępu.
Źródło: www.ifsworld.com