Wdrażanie sztucznej inteligencji wśród pracowników biurowych na całym świecie spowalnia, a zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana przez pracowników w Stanach Zjednoczonych, co udowadniają najnowsze dane wskaźnika Workforce Index firmy Slack, Pomimo tego, że liderzy biznesowi nadal podkreślają pilną potrzebę wykorzystania tej technologii, wskaźniki adopcji sztucznej inteligencji wśród pracowników w USA utknęły w martwym punkcie i w ciągu ostatnich trzech miesięcy urosły z 32% do zaledwie 33% (w porównaniu do wzrostu o osiem punktów procentowych rok temu).
Czytaj więcej
POLTAREX USPRAWNIA ZARZĄDZANIE TARTAKAMI, WDRAŻAJĄC IFS APPLICATIONS™
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Case studies
Firma Poltarex Sp. z o.o., jedno z wiodących na polskim rynku przedsiębiorstw z przemysłu drzewnego, wdrożyła system IFS Applications™ w celu usprawnienia zarządzania grupą tartaków.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego Poltarex Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji i sprzedaży tarcicy iglastej, liściastej oraz elementów architektury ogrodowej. Przedsiębiorstwo posiada sześć tartaków zlokalizowanych w województwie pomorskim. Ponad 50% produkcji trafia na eksport, przede wszystkim na rynki europejskie.
Przed wdrożeniem systemu IFS Applications™ w spółce Poltarex używano niezintegrowanych rozwiązań informatycznych. Każdy z sześciu zakładów produkcyjnych niezależnie prowadził księgowość oraz tworzył i obsługiwał własną bazę klientów. Dane z poszczególnych tartaków były kierowane do centrali pocztą elektroniczną lub telefonicznie, bez możliwości bezpośredniej ich weryfikacji.
WYBÓR IFS APPLICATIONS™
Do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego Zarząd spółki Poltarex przygotowywał się od dłuższego czasu, podejmując ostateczną decyzję w tym zakresie w 2012 roku. Po analizie ofert potencjalnych dostawców systemów ERP, Zarząd zdecydował się na rozwiązanie firmy IFS. Umowę dotyczącą wdrożenia wybranych modułów systemu IFS Applications™ zawarto w marcu 2013 roku.
Najważniejszym kryterium wyboru były referencje firmy IFS dotyczące wdrożeń w przedsiębiorstwach o podobnej do naszej specyfice działalności − wyjaśnia Marek Kubiak, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego Poltarex Sp. z o.o.Procesy produkcyjne w branży tartacznej trudno jest objąć typową standaryzacją. Ze względu na specyfikę surowca, jakim jest drewno, nie można określić z góry i w jednoznaczny sposób struktur produktowych, odpowiednich marszrut itp. Atutem systemu IFS Applications™ jest duża elastyczność, która zapewnia obsługę niestandardowych procesów produkcyjnych realizowanych w spółce Poltarex przy niewielkiej liczbie modyfikacji.
Na korzyść rozwiązania IFS przemówiła również dobrze skonstruowana umowa serwisowa, która zdaniem Zarządu zapewni spółce kompetentną i sprawną obsługę serwisową zakupionego oprogramowania, w tym także jego dostosowywanie do ewentualnych zmian przepisów prawa.
WDROŻENIE ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM
Założeniem projektu wdrożenia było ujednolicenie rozwiązań informatycznych w siedmiu jednostkach organizacyjnych spółki oraz stworzenie zintegrowanej bazy danych w obszarach finansów, dystrybucji i produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości szczegółowej analizy danych na poziomie tych jednostek. Podstawowym celem tej integracji było usprawnienie systemu zarządzania danymi z poziomu centrali spółki.
Przyjęty plan realizacji zakładał wdrożenie systemu do końca 2013 roku, w ciągu 9 miesięcy. W pierwszej kolejności Zarząd postawił na wdrożenie standardowych modułów IFS Finanse™ i IFS Dystrybucja™. Ostatecznie zdecydowano jednak o wdrożeniu również wybranych funkcji modułu IFS Produkcja™, umożliwiających kontrolę wybranych procesów produkcyjnych.
System został wdrożony w centrali firmy oraz we wszystkich sześciu zakładach produkcyjnych firmy Poltarex. Korzysta z niego 61 pracowników.
SZYBKA, SPÓJNA INFORMACJA
Wdrożenie systemu w spółce Poltarex pozwoliło na usprawnienie procesów w obszarach finansów, dystrybucji oraz produkcji. System IFS Applications™ zapewnia szybkie pozyskiwanie informacji z poszczególnych jednostek organizacyjnych spółki, co pozwala na przyspieszenie procesów decyzyjnych.
Podstawowa korzyść z wdrożenia IFS Applications™ to szybka, spójna i wiarygodna informacja. Zarząd uzyskał możliwość bezpośredniego, bieżącego dostępu do danych dotyczących wszystkich zleceń produkcyjnych realizowanych w naszych zakładach. Na bieżąco otrzymujemy informacje o stanach magazynowych, wielkości produkcji i sprzedaży realizowanej przez poszczególne tartaki − podkreśla Marek Kubiak.Jeden, wspólny system informatyczny ułatwia porównywanie wydajności poszczególnych zakładów produkcyjnych. Klasyfikacja kosztów odbywa się we wszystkich tartakach w ten sam sposób, na podstawie tych samych kryteriów. Dzięki temu dokładnie wiadomo, jak kształtują się koszty w różnych grupach kosztowych, takich jak robocizna, energia i in. Możliwość pełnego wglądu w koszty generowane przez poszczególne zakłady pozwala na dokładną ich analizę i w efekcie na optymalizację procesów biznesowych.
Warto podkreślić, że wdrożenie zwiększyło również bezpieczeństwo finansowe firmy.
Jedna, spójna baza klientów pozwala łatwo kontrolować należności i zobowiązania. System automatycznie blokuje realizację zleceń od klientów, którzy się nadmiernie spóźniają z należnościami. Dzięki temu zwiększyliśmy bezpieczeństwo prowadzonej działalności − podsumowuje Marek Kubiak.KORZYŚCI Z WDROŻENIA IFS APPLICATIONS™:
- Szybki dostęp do informacji zarządczej
- Centralizacja danych w jednym systemie
- Bieżąca kontrola kosztów
- Optymalizacja i ujednolicenie procesów realizowanych we wszystkich tartakach
MODUŁY IFS APPLICATIONS™:
- IFS Finanse™
- IFS Dystrybucja™
- IFS Produkcja™
Liczba użytkowników: 61
O FIRMIE POLTAREX SP. Z O.O.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego Poltarex Sp. z o.o. prowadzi działalność od roku 1975, początkowo jako przedsiębiorstwo państwowe, a od 1994 r., po prywatyzacji, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawą działalności firmy Poltarex jest produkcja i sprzedaż na rynek krajowy i eksport tarcicy iglastej, liściastej oraz elementów architektury ogrodowej. Poltarex posiada 6 tartaków zlokalizowanych w zachodniej części województwa pomorskiego. Łączny roczny przerób drewna wynosi ponad 240 tys. m3. Ponad 50% produkcji trafia na eksport, przede wszystkim na rynki w Niemczech, Francji i Japonii.
Źródło: www.ifsworld.com