Użytkownicy bardzo wysoko oceniają stopień bezpieczeństwa polskiego systemu bazodanowego MacroBASE, stanowiącego podstawę technologiczną rozwiązań oferowanych przez firmę Macrologic. Jego najlepiej ocenianymi elementami są: szyfrowanie połączeń, e-podpis oraz fakt wykorzystania najnowocześniejszych metod kryptograficznych. Takie wnioski płyną z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie Macrologic SA, polskiego dostawcy rozwiązań IT klasy ERP.

raport erp 2024 banner

 
Badanie satysfakcji z pracy z systemem Macrologic ERP (Xpertis) przeprowadzone zostało wśród osób na co dzień z niego korzystających — zarówno informatyków, jak i użytkowników końcowych. Celem badania było również wskazanie najważniejszych cech systemów klasy ERP, które wpływają na wybór oprogramowania przez potencjalnych klientów.

Firmy obawiają się ataku hakerów i wycieku danych

Dla ankietowanych czynnikiem decydującym o wyborze danego narzędzia IT wspomagającego zarządzanie w firmie jest poziom jego bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim szczelność bazy danych. Coraz więcej firm obawia się bowiem ataków hakerskich i wycieku ważnych informacji.
MacroBASE to bardzo bezpieczna baza danych. Udoskonalamy ją od wielu lat, stosujemy najnowocześniejsze metody zabezpieczeń. Nigdy nie było żadnego skutecznego przypadku kradzieży ważnych danych któregoś z naszych klientów – podkreśla Katarzyna Jarucka, dyrektor ds. oprogramowania w Macrologic SA.
Z badań wynika, że najważniejszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo danego oprogramowania okazuje się być system uprawnień do funkcjonalności całego rozwiązania IT oraz do danych. Oceniło tak aż 80 proc. ankietowanych. Za ważne czynniki wspierające poziom bezpieczeństwa badani uznali też szyfrowanie połączeń metodami kryptograficznymi – SSL (64 proc.) i możliwość ustawienia przez administratora siły hasła, tj. jego długości, zastosowania znaków i terminu ważności (54 proc.).

E-podpis i nowoczesne metody kryptograficzne

Jednocześnie, aż 46 proc. ankietowanych wskazało na wysoki poziom bezpieczeństwa MacroBASE’a, czyli bazy danych rozwiązań oferowanych przez Macrologic. Zdecydowana większość respondentów — aż 88 proc. — za czynnik mający istotny wpływ na bezpieczeństwo tych rozwiązań uznała możliwość włączenia obsługi szyfrowania połączeń sieciowych SSL. 65 proc. respondentów oceniło, że e-podpis wykorzystywany w systemie oferowanym przez Macrologic jest bezpieczny, a 48 proc, że system ten wykorzystuje nowoczesne metody kryptograficzne.

W uzasadnieniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa rozwiązań autorstwa Macrologic, informatycy zwracali uwagę, że możliwości konfiguracji uprawnień są wystarczające do wypełnienia zasady „minimalnych uprawnień niezbędnych do wykonywania obowiązków”, a integracja z AD eliminuje zapisywanie haseł przez użytkowników. Wskazywano też na brak bezpośredniego dostępu do bazy przez użytkowników.

Wśród argumentów świadczących o wysokim poziomie bezpieczeństwa technologii MacroBASE ankietowani zwracali również uwagę na to, że ta baza danych nie jest komercyjna, przez co jest trudna w dostępie oraz odporna na jakiejkolwiek zmiany oraz że posiada możliwość takich zabezpieczeń jak „SSL, szyfrowanie bazy danych, logowanie kartami”.

Zabezpieczeń musi być kilka
W dzisiejszych czasach zagrożenie cyberatakami jest niezwykle wysokie. Polskie firmy mają tego świadomość, dlatego tak dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa oprogramowania. Zabezpieczenia, o których mówią ankietowani, są najskuteczniejsze, a tym samym najtrudniejsze do pokonania przez hakerów. Ważne jednak, by używana baza danych miała co najmniej kilka zabezpieczeń – radzi Katarzyna Jarucka.
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia dla Macrologic SA w lipcu 2016 r. na próbie 86 informatyków oraz na podstawie 359 wywiadów z użytkownikami systemu Macrologic ERP.

Źródło: www.macrologic.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin