jak niespasc z chmuryNa rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących usługi do backupu, przechowywania plików i czułych danych firmowych w chmurze. Jak zatem wybrać dostawcę, który będzie optymalny dla naszych potrzeb.


{MosModule module=WiadomościRynekIT_Kraj}
 
Kluczowym elementem przy wyborze dostawcy chmury są stosowane przez niego standardy bezpieczeństwa. Zazwyczaj dane użytkowników przechowywane są w nowoczesnych centrach danych, które wyposażone są w wiele warstw zabezpieczeń. Standardy bezpieczeństwa stosowane w profesjonalnych centrach danych, znacznie przekraczają możliwości pojedynczej firmy. Systemy przetwarzające dane muszą pracować w określonych warunkach, gwarantujących ich niezawodność i wydajność.

W Comarch Data Center, gdzie przechowywane są dane użytkowników iBard24, osiągnięto to dzięki zastosowaniu m.in. awaryjnego zasilania, systemów UPS, systemów ochrony przeciwpożarowej oraz klimatyzacji zapewniającej optymalną temperaturę i wilgotność do pracy urządzeń. Istnienie ośrodków w różnych lokalizacjach geograficznych pozwala oferować architekturę rozproszoną obejmującą ośrodek podstawowy i zapasowy. Zadaniem ośrodka zapasowego jest zapewnienie dostępności systemów w przypadku awarii lub zniszczenia ośrodka podstawowego. Architektura stosowana przez Comarch zapewnia redundancję najważniejszych urządzeń oraz łączy dostępowych.

W każdym ośrodku Comarch Data Center wykorzystywane są łącza pochodzące od czterech niezależnych operatorów, co minimalizuje ryzyko niedostępności systemów w przypadku awarii pojedynczego łącza. Ważne również są zabezpieczenia chroniące transmisję danych, aby podczas ich przepływu (do chmury, z chmury i wewnątrz chmury) nie były narażone na podsłuchanie, przechwycenie czy wyciek. Te zabezpieczenia dają gwarancję, że wysyłanie i przechowywanie plików w iBard24 będzie bezpieczne.

Równie ważne jak bezpieczeństwo, są kwestie formalne. Miejsce przechowywania danych determinuje system prawny, który chroni lub nakłada na usługodawcę dodatkowe obowiązki. Coraz więcej polskich firm chce przechowywać dane wyłącznie w Polsce i jest to dla nich koniecznym kryterium przy wyborze dostawcy. Przed dokonaniem zakupu warto zweryfikować, czy usługodawca będzie przechowywał nasze dane na terenie Polski, a w przypadku wyboru zagranicznego dostawcy chmury, którego systemy prawne nie są nam znane, należy ze szczególną uwagą analizować zapisy zawieranych umów. Warto na przykład sprawdzić zawarty w niej okres wypowiedzenia – najlepiej niech będzie maksymalnie miesięczny. Punktem wartym uwagi jest również zakres odpowiedzialności zapisany w umowie. Należy zweryfikować gdzie kończy się odpowiedzialność dostawcy, a zaczyna użytkownika.

Innym ważnym elementem jest wsparcie, jakie oferuje usługodawca. Zaletą dla użytkowników chmury jest fakt, że o ich system 24 godziny na dobę czuwa cały sztab inżynierów w centrum danych. Ich zadaniem jest stały monitoring działania infrastruktury, a także wgrywanie nowych wersji oprogramowania, dzięki czemu dla użytkownika procesy te są całkowicie transparentne. W przypadku usług w chmurze oferowanych przez Comarch, klient ma zapewnione wielokanałowe wsparcie konsultantów (e-mail, telefon, chat, forum), dzięki czemu w dowolnej chwili może zadać pytanie i bardzo szybko otrzymać odpowiedź specjalisty.

Wybierając miejsce, w którym będą składowane nasze cenne dane, powinniśmy kierować się również renomą usługodawcy. Należy sprawdzić ilu ma klientów, jakie są ich opinie i czy posiada referencje. Stosując się do tych podstawowych zasad możemy świadomie dokonać wyboru dostawcy, który będzie optymalny dla naszych potrzeb.

Autor: Jacek Słowik, Business Development Manager Comarch Cloud
Źródło: www.comarch.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin