Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS), dzięki pomocy firmy Comtegra, która zaprojektowała i rozbudowała system współdzielenia plików, udostępniło środowiskom naukowym najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą, która umożliwia m.in. bezpieczne przetwarzanie i gromadzenie danych na potrzeby naukowo-badawcze. Dzięki projektom SPIN-LAB iPLGrid+ naukowcy otrzymali dostęp do najszybszych w Polsce, niezawodnych i bezpiecznych narzędzi obliczeniowo-symulacyjnych wspierających badania naukowe. Modernizacja infrastruktury opierała się o technologię firmy DataDirect Networks, producenta zaawansowanych systemów do składowania i przetwarzania danych.
 
Klaster Bem to superkomputer wykorzystywany przez WCSS jako element infrastruktury informatycznej używanej przez ponad 3 tys. pracowników naukowych uczelni i innych organizacji. Razem z wysokowydajnym, skalowalnym systemem współdzielenia plików Lustre oraz zintegrowanym systemem usług sieciowych tworzy platformę, która oferuje najwyższej jakości usługi obliczeniowe i pozwala na ich bezpieczne składowanie, stanowiąc wsparcie informatyczne dla badań prowadzonych przez naukowców uczelni. Badania te służą rozwojowi gospodarki. Politechnika Wrocławska to rocznie 4302 publikacji naukowych i 167 wniosków patentowych. Dzięki platformie E-science.pl uczelnia prowadzi także współpracę badawczą i wymianę z podmiotami komercyjnymi.
Wraz z uruchomieniem przedstawianego rozwiązania środowisko naukowe i akademickie Dolnego Śląska wzbogaciło się o najnowszej generacji narzędzia obliczeniowe, które wydatnie skracają czas obliczeń zwiększając konkurencyjność prac badawczych i rozwojowych w stosunku do innych ośrodków (krajowych i zagranicznych). Jestem przekonany, że uruchomienie klastra Bem wraz z wysokowydajnym i niezawodnym systemem współdzielenia plików przyniesie kolejne nowatorskie i innowacyjne pomysły, których opracowanie bez wsparcia elektronicznego obliczeń byłoby praktycznie niemożliwe - powiedział dr inż. Jacek Oko, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.
System plików Lustre, kluczowy element klastra, udostępniający dane, jest użytkowany przez WCSS od 2012 r. Dla sprawnego i wydajnego działania całego rozwiązania system plików, oferujący przestrzeń dyskową wielu węzłom, musi mieć jak największą wydajność i pojemność. Równie ważnym aspektem jak wspomniana wydajność oraz pojemność jest niezawodność. Ponieważ na węzłach obliczeniowych może być uruchomionych nawet kilkaset zadań jednocześnie, rozwiązanie winno być bardzo stabilne i bezpieczne. Przerwanie pracy systemu skutkuje zatrzymaniem obliczeń w klastrze. Zaś ich odtworzenie może zająć nawet kilka dni.

Od pewnego czasu w WCSS dochodziło do wydłużania się kolejki obliczeń w uruchomionym w 2010 r. klastrze SuperNova. Dlatego też placówka zdecydowała się na budowę nowego klastra Bem o mocy obliczeniowej 17 tys. rdzeni oraz 640TFLOPS, 46,5 TB pamięci operacyjnej. WCSS, chcąc zapewnić jak największą przepustowość plików i zoptymalizować koszty utrzymania platformy, musiało zmodernizować dotychczasowe systemy plików. Chodziło o to by maksymalnie upakować dyski i zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne.

Przeprowadzona wspólnie z zespołem Comtegra analiza dowiodła, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozbudowa posiadanego systemu. WCSS zdecydowało się na wdrożenie najnowszej macierzy DataDirect Networks SFA12kx-40, która charakteryzuje się największą gęstością danych w jednostce przestrzeni. To dało WCSS najbardziej wydajny i skalowalny system współdzielenia plików w Polsce. Nowe usługi udostępniają użytkownikom klastra pasmo na poziomie 65GB/s w zapisie i odczycie. Dostępna przestrzeń na dane on-line to 1,5PB. Równowartość tego wolumenu danych porównać można do 120 tys. km książek położonych jedna obok drugiej. Jest to odległość równa ok. 3-krotnemu obwodowi ziemi na równiku. Według Pawła Dziekońskiego z WCSS połączenie doświadczenia WCSS i zespołu Comtegra pozwoliło na wdrożenie rozwiązania o najlepszym współczynniku energetycznym oraz optymalizacji zajętości przestrzeni DataCentre.
Naukowcy korzystają z narzędzi, które przenoszą te pomysły w świat wirtualny bez barier finansowych czy organizacyjnych. W tym świecie koncepcje można poddawać każdej próbie i rodzajowi oddziaływania. Istotny jest czas, w jakim można przetestować i zasymulować wymagane zjawiska. To właśnie od tego zależy liczba wykonanych badań, a tym samym konkurencyjność i prestiż uczelni. Wdrożone w ramach projektu rozwiązanie czterokrotnie przyspiesza dostęp do danych. Otrzymanie zadania zaprojektowania i wdrożenia najszybszego klastra systemu plików w Polsce było dla naszego zespołu największą nominacją i wyróżnieniem” – mówi Dariusz Skonieczny, Dyrektor Wsparcia i Rozwoju, Comtegra.

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin