Start-up’y i rozwijające się firmy z Europy Środkowej i Wschodniej sięgają po rozwiązania IBM, pozwalające im na tworzenie nowych modeli biznesowych i dostarczanie usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej. Dzięki platformom Bluemix oraz SoftLayer przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. medycznej, gier wideo i bezpieczeństwa, mogą rozwijać się na rynku lokalnym oraz międzynarodowym.


 
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Środkowo-Wschodnia Europa przeżywa okres stabilnego wzrostu. Dzięki poprawiającym się warunkom prowadzenia biznesu, firmy decydują się inwestować w technologie chmurowe, rozwiązania mobilne oraz analitykę biznesową, przez co ich wzrost jest jeszcze bardziej dynamiczny.
W regionie wydatki na usługi chmurowe – realizowane zarówno w modelu publicznym, prywatnym, jak i hybrydowym – stale rosną, i to znacznie szybciej niż usługi IT świadczone w tradycyjny sposób. Chmura obliczeniowa, obok mobilności, analityki Big Data i mediów społecznościowych, staje się modelem biznesowym, co wymaga nowego podejścia do zarządzania usługami – mówi Vladimir Kroa, Associate Vice President, IT Services, IDC CEMA. – Konsekwencją tego procesu jest częstsza integracja zewnętrznych i wewnętrznych zasobów IT. Użytkownicy końcowi wybierają model hybrydowy, ponieważ z jednej strony rozwiązuje niektóre problemy natury prawnej związane z ochroną danych, a z drugiej zapewnia większą elastyczność, proste zasady dotyczące rozliczania kosztów i umożliwia szybsze wprowadzenie usług na rynek.
Wiele podmiotów z Europy Środkowej i Wschodniej wdrożyło w ostatnim czasie rozwiązania chmurowe IBM, umożliwiające rozwój biznesu i wyjście na kolejne rynki. Klienci korzystają m.in. z Bluemix, czyli platformy dla deweloperów pozwalającej na tworzenie interaktywnych, mobilnych i opartych na analityce aplikacji, które mogą być hostowane na infrastrukturze SoftLayer. Są wśród nich:
  • CI Games, polski producent i dystrybutor gier wideo, sprzedający swoje produkty w ponad 40 krajach na całym świecie. Firma przeniosła swoje usługi na serwery SoftLayer, aby poprawić jakość rozgrywek multiplayer, zmniejszyć koszty infrastruktury IT oraz ułatwić wprowadzanie kolejnych tytułów na rynek. • Telemedi.co – polski start-up wykorzystuje chmurę IBM jako podstawę działania platformy zapewniającej dostęp do konsultacji medycznych online. Dzięki Bluemix oraz SoftLayer Telemedi.co było w stanie zwiększyć stabilność i skalowalność, co umożliwiło poprawę zadowolenia klientów o 20 procent i aż 10-krotny wzrost zainteresowania jej usługami. 
  • Kodarna – pochodząca z Czech firma wykorzystała chmurę IBM do stworzenia i hostowania mobilnej aplikacji wideo o nazwie „SilentLine”. Umożliwia ona osobom niesłyszącym komunikację z call center za pośrednictwem urządzeń mobilnych i z użyciem języka migowego lub tekstu pisanego, zwłaszcza w sytuacjach nagłych wypadków. Dzięki m.in. Bluemix oraz SoftLayer, Kodarna odnotowała w ubiegłym roku 30-procentowy wzrost. 
  • Navigine – rosyjska firma wykorzystała chmurę IBM do uruchomienia w ciągu zaledwie dwóch dni zaawansowanej platformy dla straży pożarnej, ułatwiającej nawigację w budynkach. Rozwiązanie zbiera i analizuje dane z wielu źródeł wewnątrz budynków, czyli tam, gdzie nie można polegać na GPS. Dzięki SoftLayer, Navigine może szybko zwiększyć moc serwerów w razie potrzeby, zwiększyło również niezawodność platformy i uzyskało możliwość integracji usługi z Bluemix. 
  • Acceleration Business City (ABC) to pierwszy słoweński prywatny akcelerator biznesu. Dzięki chmurze IBM stworzył platformę networkingową dla studentów, badaczy i przedsiębiorców. W efekcie małe firmy i start-up’y mają dostęp do usług mobilnych, analityki Big Data i systemu Watson, co pozwala im na szybsze tworzenie i komercjalizację swoich rozwiązań.
Chcemy rozszerzyć naszą działalność na inne rynki europejskie. Dzięki chmurze IBM możemy zrobić to płynnie, a klienci mają pewność tej samej jakości usług bez względu na miejsce pobytu – mówi Paweł Sieczkiewicz, współzałożyciel Telemedi.co. – Bez wsparcia chmury IBM prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie podołać takiemu wyzwaniu – dodaje.
Uruchomienie Bluemix to efekt wartej miliard dolarów inwestycji IBM. Zapewnia dostęp do ponad 100 przyjaznych deweloperom narzędzi i usług, które powstały z połączenia rozwiązań open-source z produktami IBM oraz innych dostawców. W efekcie twórcy oprogramowania są w stanie tworzyć najwyższej klasy aplikacje chmurowe dla masowego odbiorcy.

SoftLayer został przejęty przez IBM w lipcu 2013 r. Infrastruktura SoftLayer stanowi obecnie fundament chmurowego portfolio IBM – obejmującego również oprogramowanie i rozwiązania warstwy pośredniej – i zapewniającego firmom skalowalność, proste zasady dotyczące opłat i kontrolę niezbędną do przeniesienia działalności w chmurę. W styczniu IBM ogłosił, że zainwestuje 1,2 mld dolarów w rozwój swoich centrów przetwarzania danych, zwiększając zasięg i zdolność świadczenia usług. Obecnie centra SoftLayer znajdują się w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii oraz Europie – m.in. w Londynie, Paryżu, Frankfurcie oraz Amsterdamie i Almere w Holandii.

Całkowite przychody IBM z tytułu świadczenia usług cloud computing wyniosły 7,7 mld dolarów za okres od marca 2014 r. do marca 2015 r, a wzrost w pierwszym kwartale 2015 r. – ponad 60 proc. Rozwiązania IBM Cloud świadczone jako usługa biznesowa, dostarczane są zarówno w modelu PaaS, jak i IaaS.

Źródło: IBM Polska

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin