Badanie Teradata i Forbes Insights podsumowuje korzyści biznesowe wynikające z praktycznego zastosowania big data i wskazuje na potencjalne trudności w osiąganiu oczekiwanych efektów.


 
Firma Teradata opublikowała raport podsumowujący globalne praktyki w zakresie wykorzystania analityki big data w sześciu sektorach gospodarki. Publikacja jest oparta na badaniu ankietowym przeprowadzonym na grupie 316 przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej oraz osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji inwestycyjnych w obszarze IT. Badanie przeprowadzone na potrzeby raportu sponsorowanego przez firmę Teradata we współpracy z firmą McKinsey opiera się na kwestionariuszu opracowanym przez firmę Forbes Insights. Raport dowodzi znacznego wpływu inicjatyw w obszarze big data na kulturę organizacji oraz praktyki operacyjne. Wskazuje także na główne wyzwania i potwierdza wartość biznesową inwestycji w rozwiązania z zakresu przetwarzania big data.

Co istotne, większość respondentów deklaruje nie tylko realizację znacznych inwestycji w analitykę big data, ale także istotny zwrot z takich inwestycji. Około 90 proc. uczestników badania deklaruje średnie lub wysokie nakłady inwestycyjne we wszystkich, uwzględnionych w raporcie, obszarach inwestycji, a jedna trzecia badanych określa poczynione inwestycje jako “bardzo istotne”. Ponadto, niemal dwóch na trzech respondentów twierdzi, że inicjatywy w zakresie analityki i big data mają istotny, mierzalny wpływ na obroty. Przedsiębiorstwa korzystające z technologii big data faktycznie osiągają oczekiwane efekty powiedział Chris Twogood, wiceprezes ds. marketingu produktów i usług w firmie Teradata. Firmy nie realizują inwestycji w analitykę big data bez powodu; większość przedsiębiorstw dostrzega szereg istotnych korzyści będących wynikiem takich inwestycji. Jeden na pięciu (21 proc.) uczestników badania zgadza się ze stwierdzeniem, że analityka big data jest głównym i najważniejszym sposobem zdobywania przewagi konkurencyjnej, a kolejne 38 proc. uznaje analitykę big data za jeden z pięciu głównych czynników wpływających na pozycję konkurencyjną. Chris Twogood dodaje, że wdrożenie analityki big data w oparciu o środowisko analityczne wykorzystujące hurtownię danych – wraz z technologiami open source – zapewnia integrację pomiędzy wieloma różnymi systemami, co dodatkowo wpływa na poniesienie przewagi konkurencyjnej.

Wyniki badania pokazują, że potencjalna wartość big data jest oceniana inaczej w zależności od branży; przedstawiciele kierownictwa firm działających w sektorze handlu detalicznego oceniają potencjalne efekty wykorzystania big data najwyżej, wskazując, że w ich działalności analizy big data mają kluczowe znaczenie dla budowania przewagi nad konkurentami.

Badanie wykazało, że big data kształtuje przyszłość i stanowi źródło innowacji w trzech kluczowych obszarach: budowaniu nowych modeli biznesowych (54 proc.); odkrywaniu i tworzeniu nowych ofert produktowych (52 proc.); oraz osiąganiu dodatkowych przychodów na udostępnianiu danych zewnętrznym firmom (40 proc.).

Wsparcie Kadry Zarządzającej – Źródłem Sukcesu Big Data

W wiodących organizacjach – tych, w których znaczenie big data oraz analityki jest oceniane najwyżej – panuje przekonanie, że kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji w tym obszarze ma wsparcie najwyższej kadry zarządzającej. W szczególności:
  • W organizacjach, w których big data jest postrzegane jako najważniejszy sposób budowania przewagi konkurencyjnej, ponad połowa powiązanych inicjatyw jest realizowana pod bezpośrednim nadzorem dyrektorów generalnych.
  • W organizacjach, które uznają big data za jedną z pięciu najistotniejszych kwestii biznesowych, sponsorem inicjatyw w tym obszarze jest najczęściej przedstawiciel kadry zarządzającej wysokiego szczebla.


Z badania wynika również, że nadal istnieje wiele przeszkód utrudniających wykorzystanie potencjału big data oraz analityki – dotyczą one w szczególności kultury organizacyjnej, ale też strategii oraz działalności operacyjnej. Ponad połowa respondentów zauważa, że najważniejszą barierę stanowi wdrożenie kultury działania w oparciu o dane, sugerując, że podejście takie nie jest dziś powszechne. Za znaczące wyzwania dotyczące kultury organizacyjnej respondenci uznali również wynagradzanie za właściwe wykorzystanie danych oraz wspieranie kreatywności i eksperymentów w zakresie użycia danych.

Pomimo wynikających z raportu postępów w wykorzystaniu zasobów big data, ciągle istnieją obszary do usprawnienia. Wyzwania dotyczące kultury organizacyjnej mogą stanowić przeszkodę dla wszystkich inicjatyw w obszarze big data,” powiedział Matt Ariker, dyrektor ds. operacyjnych działu Consumer Marketing w firmie McKinsey. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje także zjawisko odwrotne: promowanie zmian kulturowych zachęcających do prowadzenia eksperymentów na danych może pomóc zwiększyć tempo realizacji oraz znaczenie inicjatyw w zakresie danych i analiz.
Firmy, które z inicjatyw big data osiągają największe korzyści sięgają po dane dalece wykraczające poza zbiory danych transakcyjnych – eksplorują wiele zróżnicowanych typów danych. Wśród takich zbiorów danych respondenci najczęściej wskazywali na dane dotyczące lokalizacji (wykorzystywane do określenia fizycznej lokalizacji urządzeń elektronicznych) – gromadzone przez ponad połowę firm reprezentowanych przez uczestników badania, a także dane tekstowe (nieustrukturyzowane dane, takie jak: wiadomości poczty elektronicznej, prezentacje, dokumenty Word oraz wiadomości przesyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych). Poza eksploracją tego rodzaju nowych typów danych, wiodące firmy w przemyślany i selektywny sposób łączą zbiory danych uporządkowanych i nieustrukturyzowanych przy użyciu ekosystemu narzędzi analitycznych, co umożliwia wyciąganie nowych wniosków napędzających innowacje.

Źródło: Teradata

 

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin