SAP przedstawia narzędzia, dzięki którym każdy programista może stać się twórcą w obszarze sztucznej inteligencji
Podczas konferencji SAP TechEd, SAP ogłosił szereg innowacji związanych z generatywną sztuczną inteligencją. Celem jest umożliwienie programistom maksymalnego wykorzystania możliwości AI w ramach ich pracy.


 
Dynamiczny rozwój technologii i krajobrazu biznesowego pokazują, że dziś każdy programista musi być programistą AI. Podczas konferencji SAP TechEd ogłosiliśmy wprowadzenie innowacji, które zapewniają programistom, będącym sercem rewolucji AI, dostęp do zasobów niezbędnych do transformacji sposobu prowadzenia biznesu: od narzędzi programistycznych opartych na AI, po jedno miejsce do tworzenia rozszerzeń i aplikacji generatywnych AI na platformie SAP Business Technology Platform (BTP) – powiedział Juergen Mueller, dyrektor ds. technologii i członek zarządu SAP SE.


Takie podejście doskonale wpisuje się także w potrzeby polskiego rynku. Z raportu ”Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” wynika bowiem, że aż 34 proc. polskich menedżerów, jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI wskazuje właśnie brak odpowiednich kompetencji pracowników. Najnowsze rozwiązania SAP przybliżają do wyrównania tego deficytu.

SAP Build Code

Ważne jest skuteczne współdziałanie profesjonalnych programistów z tzw.” citizen developerami” czyli osobami, które angażują się w tworzenie aplikacji, choć nie mają umiejętności kodowania. Rok temu SAP wprowadził na rynek rozwiązanie low-code: SAP Build, które umożliwia tworzenie aplikacji ekspertom z obszaru biznesu. Teraz pojawia się SAP Build Code, który ułatwia współpracę programistów z ekspertami biznesowymi korzystającymi z rozwiązań SAP Build. SAP Build Code oferuje narzędzia zwiększające produktywność programistów, zoptymalizowane pod kątem rozwoju w Java i JavaScript. Dodatkowo, korzysta z mocy nowego asystenta AI SAP – Joule, który pomaga w tworzeniu kodu dla modelu danych, logiki aplikacji i tworzenia skryptów testowych. Wektorowa baza wiedzy

Wartościowe dane stanowią fundament sztucznej inteligencji. Dodanie funkcji wektorowej bazy danych do SAP HANA Cloud było kolejnym i niezbędnym krokiem w umacnianiu pozycji tego innowacyjnego rozwiązania w obszarze danych. Funkcje wektorowej bazy danych umożliwiają zarządzanie nieustrukturyzowanymi danymi, takimi jak tekst, obrazy, czy audio, co zapewnia lepszy kontekst dla modeli AI. Ułatwia to szybkie znajdowanie i pobieranie podobnych obiektów. Przykładowo, użytkownicy mogą wyszukiwać dostawców na podstawie języka w umowach, aby zweryfikować historię płatności i prześledzić poszczególne zamówienia. Te rozbudowane, nowe funkcje wektorowej bazy danych usprawniają interakcje między dużymi modelami językowymi, a danymi kluczowymi dla organizacji. Innowacja ta pozwoli programistom SAP na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu wglądu w dane, w bezpiecznym, prywatnym środowisku, które wykorzystuje specyficzne dla branży dane klientów w celu ograniczenia halucynacji.

AI Foundation na platformie SAP BTP

AI Foundation to nowe miejsce na platformie SAP BTP, w którym programiści mogą tworzyć rozszerzenia i aplikacje zasilane przez AI i generatywne AI. Zawiera ono wszystko, co niezbędne do sprawnego tworzenia aplikacji dla biznesu; od gotowych serwisów AI, poprzez dostęp do dużych modeli językowych i bazy wektorowej, a kończąc na narzędziach do zarządzania cyklem życia aplikacji.

Nowa certyfikacja

Szybkie tempo innowacji technologicznych zwiększyło globalne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów - dlatego SAP stwarza nowe możliwości nauki programowania. W ramach zobowiązania do podnoszenia kwalifikacji dwóch milionów profesjonalistów do 2025 roku i udostępnienia bezpłatnych treści edukacyjnych, SAP uruchomił nowe certyfikacje dla programistów back-end korzystających ze środowiska ABAP Cloud. Dwa nowe zasoby edukacyjne dotyczące narzędzi programistycznych ABAP w SAP BTP i SAP S/4HANA są dostępne na stronie SAP Learning site. Oba zostały zaprojektowane z myślą o zwinnej i zgodnej z architekturą chmurową transformacji biznesowej, zapewniając programistom umiejętności tworzenia rozszerzeń gotowych do pracy w chmurze i zgodnych w tym zakresie ze strategią utrzymywania czystego rdzenia dla aplikacji źródłowych SAP.R
SAP dołączył również do programu Stanford HAI (Instytutu Sztucznej Inteligencji Skoncentrowanej na Człowieku) dla Partnerów Korporacyjnych. Badacze i inżynierowie z SAP będą współpracować z akademicką społecznością Stanford, w tym z wykładowcami i studentami zajmującymi się badaniami, w obszarze połączenia generatywnej sztucznej inteligencji i biznesu.

Źródło: www.sap.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin