Choć fabryki przyszłości zaczynają powstawać już dzisiaj, to niełatwo precyzyjnie przewidzieć, jaki kształt przybiorą ostatecznie. Epicor podpowiada jak będą wyglądały za kilka lat. Dla firm produkcyjnych, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ma to szczególne znaczenie.

raport erp 2024 banner

Wizja Epicora „Fabryka przyszłości 2027” zakłada przede wszystkim coraz większe wykorzystanie inteligentnych technologii. Nie ma wątpliwości, że fabryka przyszłości będzie zrobotyzowana. Zmiany związane z Przemysłem 4.0 obejmą praktycznie wszystkie obszary działalności: od sprzedaży i marketingu, przez zarządzanie projektami, zarządzanie operacjami i produkcją, zakupy, zarządzanie usługami i produktami, aż po finanse i HR. Przyjrzyjmy się jak – według Epicora - produkcja będzie ewoluować w ciągu najbliższych lat.

Już dziś firmy starają się tworzyć coraz więcej strumieni przychodów z usług. Jutro rynek usług stanie się w coraz większym stopniu zautomatyzowany. Pozwoli to na pogłębienie integracji z systemami i procesami klientów, a dzięki temu można będzie łatwiej zrozumieć ich potrzeby i szybciej rozwiązywać problemy. Technologie IT sprawią, że firmy produkcyjne przestaną być dostawcami a staną się partnerami biznesowymi. Systemy analityczne dostarczą działom sprzedaży i marketingu informacji o tym, ile i jakich produktów klienci oczekują. Natomiast łańcuchy dostaw zostaną zastąpione przez sieci dostaw, co umożliwi automatyczne optymalizowanie współpracy z dostawcami w czasie rzeczywistym.

Wszechobecne czujniki dostarczające na bieżąco informacji z hal fabrycznych pozwolą na precyzyjne zarządzanie procesem produkcji. Zmiany dotkną także dział kadr. Robotyzacja oznacza mniejszą liczbę pracowników, za to większe wyzwania związane z zarządzaniem talentami. Praca nad ciągłym rozwojem karier zatrudnionych ludzi nabierze nowego znaczenia. Pewnym ułatwieniem dla HR będzie możliwość korzystania z algorytmów, które będą wspierać podejmowanie wszystkich decyzji w obszarze zarządzania talentami.

Decyzje strategiczne podejmowane przez kadrę menedżerską najwyższego szczebla także będą opierać się na danych przetwarzanych przez uczące się algorytmy. W tym obszarze ogromną rolę do odegrania ma IT, które powinno wspierać skuteczne zarządzanie zgromadzoną w organizacji wiedzą i wdrażać najnowsze technologie sztucznej inteligencji. Czy podejmowanie decyzji stanie się dzięki temu łatwiejsze? A może wręcz przeciwnie? Z pewnością innowacyjne rozwiązanie ERP, które będzie uwzględniać trendy rozwojowe Przemysłu 4.0, ułatwi automatyzację linii produkcyjnych, usprawnienie procesów i skuteczną transformację organizacji.

Źródło: www.todis.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin