Choć fabryki przyszłości zaczynają powstawać już dzisiaj, to niełatwo precyzyjnie przewidzieć, jaki kształt przybiorą ostatecznie. Epicor podpowiada jak będą wyglądały za kilka lat. Dla firm produkcyjnych, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ma to szczególne znaczenie.

Wizja Epicora „Fabryka przyszłości 2027” zakłada przede wszystkim coraz większe wykorzystanie inteligentnych technologii. Nie ma wątpliwości, że fabryka przyszłości będzie zrobotyzowana. Zmiany związane z Przemysłem 4.0 obejmą praktycznie wszystkie obszary działalności: od sprzedaży i marketingu, przez zarządzanie projektami, zarządzanie operacjami i produkcją, zakupy, zarządzanie usługami i produktami, aż po finanse i HR. Przyjrzyjmy się jak – według Epicora - produkcja będzie ewoluować w ciągu najbliższych lat.

Już dziś firmy starają się tworzyć coraz więcej strumieni przychodów z usług. Jutro rynek usług stanie się w coraz większym stopniu zautomatyzowany. Pozwoli to na pogłębienie integracji z systemami i procesami klientów, a dzięki temu można będzie łatwiej zrozumieć ich potrzeby i szybciej rozwiązywać problemy. Technologie IT sprawią, że firmy produkcyjne przestaną być dostawcami a staną się partnerami biznesowymi. Systemy analityczne dostarczą działom sprzedaży i marketingu informacji o tym, ile i jakich produktów klienci oczekują. Natomiast łańcuchy dostaw zostaną zastąpione przez sieci dostaw, co umożliwi automatyczne optymalizowanie współpracy z dostawcami w czasie rzeczywistym.

Wszechobecne czujniki dostarczające na bieżąco informacji z hal fabrycznych pozwolą na precyzyjne zarządzanie procesem produkcji. Zmiany dotkną także dział kadr. Robotyzacja oznacza mniejszą liczbę pracowników, za to większe wyzwania związane z zarządzaniem talentami. Praca nad ciągłym rozwojem karier zatrudnionych ludzi nabierze nowego znaczenia. Pewnym ułatwieniem dla HR będzie możliwość korzystania z algorytmów, które będą wspierać podejmowanie wszystkich decyzji w obszarze zarządzania talentami.

Decyzje strategiczne podejmowane przez kadrę menedżerską najwyższego szczebla także będą opierać się na danych przetwarzanych przez uczące się algorytmy. W tym obszarze ogromną rolę do odegrania ma IT, które powinno wspierać skuteczne zarządzanie zgromadzoną w organizacji wiedzą i wdrażać najnowsze technologie sztucznej inteligencji. Czy podejmowanie decyzji stanie się dzięki temu łatwiejsze? A może wręcz przeciwnie? Z pewnością innowacyjne rozwiązanie ERP, które będzie uwzględniać trendy rozwojowe Przemysłu 4.0, ułatwi automatyzację linii produkcyjnych, usprawnienie procesów i skuteczną transformację organizacji.

Źródło: www.todis.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin