Instytucje zajmujące się funduszami unijnymi opublikowały harmonogramy konkursów na rok 2019. W większości województw będą środki pozwalające na informatyzację firm, ale ich pozyskanie będzie wymagało spełnienia określonych warunków.
 

raport erp 2024 banner

 
Przygotowania można zacząć odpowiednio wcześnie, gdyż planowane nabory to kolejne edycje konkursów znanych z poprzednich lat.

Najwięcej dotacji z UE w regionachzstycyjnych” projektów nie będzie. Są natomiast nabory, w których zakup systemu ERP musi być elementem szerzej zakreślonych innowacyjnych zmian w firmie.

Przedsiębiorcy ze wschodnich województw (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie) mają również do dyspozycji Program Operacyjny Polska Wschodnia, a w nim planowany na 2019 rok nabór zakładający wsparcie innowacji w produkcji.

Kto pierwszy na dotacje?

Początek roku, zgodnie z przedstawionymi harmonogramami, zapowiada się bardzo intensywnie. Już na przełomie 2018 i 2019 roku otwarte są cztery nabory do konkursów unijnych pozwalające na zakup sprzętu IT i oprogramowania (województwo lubelskie, mazowieckie, podkarpackie i zachodniopomorskie). W kolejnych tygodniach możemy się spodziewać podobnych konkursów w województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

Zasady przyznawania dotacji w każdym województwie są inne. Wspólnym elementem jest innowacyjność, wymagana przeważanie w obszarze procesów produkcyjnych lub logistycznych, czasem też organizacyjna lub marketingowa. Tego typu projekty można oprzeć na nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych posiadających opinie o innowacyjności - takich jak systemy Comarch ERP.

Innowacje nie takie straszne

Pojęcie innowacyjności w funduszach unijnych odmieniane jest przez wszystkie przypadki od kilku już lat, ale wciąż – niesłusznie - zniechęca wielu przedsiębiorców od sięgnięcia po dotacje. Tymczasem innowacyjne rozwiązania są w zasięgu nawet mikro- i małych firm. Nie jest to nic innego niż nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi, które trzeba wprowadzić na rynek (innowacja produktowa), zmiany w produkcji lub logistyce firmy (innowacja procesowa), zmiany w organizacji firmy lub marketingu. W programach regionalnych wymagane jest najczęściej, żeby było to rozwiązanie wcześniej niestosowane na poziomie danego województwa, czasem nowe jedynie dla danej firmy.

Wiele innowacji można zbudować w oparciu o systemy Comarch ERP. Na przykład:
  • w Comarch ERP XL mamy możliwość tworzenia produktów pod indywidualne zamówienie klienta (Konfigurator produktu) oraz precyzyjnego kalkulowania kosztów produkcji, dzięki czemu poszerzamy ofertę firmy i wprowadzamy do niej produkty rentowne (innowacja produktowa);
  • aplikacja Comarch MES czy rozwiązania Comarch z obszaru IoT pozwalają na zbieranie informacji z hali produkcyjnej w czasie rzeczywistym, co daje nam bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów i wzrost efektywności produkcji (innowacja procesowa w produkcji). • innowację procesową w logistyce można z kolei oprzeć na rozwiązaniu Comarch WMS, które automatyzuje procesy magazynowe i pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowych.
 W konkursach zakładających innowacje organizacyjne mamy z kolei możliwość wdrożenia całego systemu ERP lub jego poszczególnych modułów. Warto więc zapoznać się z warunkami konkursów w swoim regionie, nawet jeżeli wymogiem jest innowacyjność.

A może inteligentny rozwój?

Firmy nie wpisujące się w założenia programów w swoich regionach mają jeszcze jedną opcję. Do wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od lokalizacji, skierowane są konkursy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dają one firmom możliwość opracowania i wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług czy innowacyjnych technologii. Elementem niezbędnym do realizacji takiego projektu może być infrastruktura IT i oprogramowanie.

Warto zaznaczyć, że środki te dostępne są też dla dużych firm. Decydujący jest potencjał firmy do wprowadzania wysoko innowacyjnych rozwiązań, do prowadzenia własnych badań czy współpracy z uczelniami.

Przygotowanie projektu i dokumentacji aplikacyjnej to proces długotrwały, ale znając warunki poprzednich edycji konkursów unijnych, można się do niego przygotować.

Więcej informacji o możliwościach zewnętrznego finansowania oprogramowania i sprzętu IT znajduje się na oficjalnym portalu funduszy unijnych http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/nabory/ oraz na stronie https://www.comarch.pl/erp/finansowanie/
 

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin