Eliminacja nadmiarowych zadań i oszczędności materiałowe – to podstawowe korzyści wynikające z integracji systemu ERP z programami do nestingu, którą Streamsoft Prestiż zapewnia w standardzie.


 
Zmienna dynamika rynku, zwiększającą się konkurencja w branży produkcyjnej oraz rosnące koszty ogólne sprawiają, że coraz większego znaczenia przy realizacji zleceń nabiera precyzja działania, przekładająca się na jakość i terminowość produkcji.

Jak działa nesting?

Precyzję taką zapewnia m.in. wykorzystanie oprogramowania do nestingu. Esencją jego działania jest wysyłka wzoru cięcia do maszyny w celu wykonania wycinki płaskich blach metalowych. Rozwinięte oprogramowanie CAD/CAM do optymalizacji rozkroju – oferuje także szereg funkcji w zakresie prenestingu, czyli wskazania przez program najlepszych formatów do wykonania danego zamówienia.

Realizacja zlecenia produkcyjnego wiąże się jednak nie tylko ze stworzeniem wykroju, ale także najpierw – wygenerowaniem zapotrzebowania materiałowego i zlecenia produkcyjnego, a następnie kontrolą i rozliczeniem powstałych elementów. Tu nieodzowna okazuje się integracja z systemem ERP.

Co zapewnia tu ERP?

System ERP Streamsoft Prestiż zapewnia pełną integrację z oprogramowaniem do nestingu na 4 poziomach:

Automatyczna wymiana informacji o stanach magazynowych

Proces odpowiada za spójność informacji o dostępnych stanach magazynowych poszczególnych dostaw materiałowych. Podczas rejestracji przyjęć np. arkusza blachy, rejestrowane są parametry dostawy takie jak długość, szerokość, numer dostawy oraz numer wytopu. W późniejszych fazach te dane są istotne dla osoby wykonującej program (nesting) oraz dla rozliczenia zużycia materiałowego, które odbywa się automatycznie na podstawie danych przekazanych z systemu CAD/CAM.

Aktualizacja stanów zachodzi między programami na bieżąco, poprzez generowanie plików XML, podczas rejestracji przyjęć oraz rozchodów dostaw materiałowych w systemie Streamsoft Prestiż.

Wygenerowanie zapotrzebowania na detale do nestingu

W technologii wprowadza się informacje o zapotrzebowaniu na detal z informacjami takimi jak gatunek i grubość materiału oraz informacje o pliku (np. dxf) na podstawie którego zostanie wykonana optymalizacja rozkładu elementu na arkuszu blachy.

Zapotrzebowanie powstaje na podstawie zleceń produkcyjnych z systemu Streamsoft Prestiż. Plik po wygenerowaniu importowany jest do systemu do nestingu, w którym po jego wczytaniu tworzy się lista detali na podstawie której przygotowane będą programy na urządzenie realizujące proces cięcia.

Automatyczne generowanie zlecenia produkcyjnego

Wygenerowanie zlecenia produkcyjnego na rozkrój w systemie Streamsoft Prestiż następuje na podstawie przygotowanego programu z chwilą jego wysłania na maszynę. Zlecenie takie przejmuje wszystkie informacje o materiale, odpadzie oraz wybranym zasobie produkcyjnym (laser, plazma etc.).

Automatyczne rozliczenie zlecenia produkcyjnego po zakończonym procesie cięcia

Informacje o zleceniu są automatycznie przekazywane z systemu do nestingu do Streamsoft Prestiż. Skutkuje to aktualizacją stanów magazynowych w kontekście zużycia w procesie cięcia wybranego arkusza blachy, przyjęciem ewentualnego odpadu użytkowego z informacjami o długości i szerokości, przyjęciem złomu oraz powstałych w procesie cięcia detali.

Podsumowując, system ERP przesyła informacje o wymaganych do realizacji projektu częściach, szczegółach zleceń i dostępnych zasobach materiałowych. Po rozkroju z kolei oprogramowanie do nestingu aktualizuje stany ERP, by ten zmniejszył poziom zapasów, uwzględnił koszty etc. Przyśpiesza to prace, minimalizuje pomyłki i zwiększa oszczędności.

Źródło: www.streamsoft.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin