Tylko 8% polskich przedsiębiorstw korzysta z chmury obliczeniowej, co daje nam... 28 miejsce w UE. Gorszego miejsca w tym rankingu już nie zajmiemy. Od europejskich liderów - Holandii i Malty dzieli nas prawdziwa przepaść.


raport erp 2024 banner

 
Wynik badania tym bardziej zaskakuje, gdyż z roku na rok deklaracje składane przez managerów IT dot. wdrożenia chmury obliczeniowej utrzymują trend wzrostowy. Producenci oprogramowania ERP, CRM, a nawet pakietów biurowych posiadają w swojej ofercie S-a-a-S'owe odpowiedniki tradycyjnych licencji najpopularniejszych aplikacji. Zatem gdzie tkwi problem? Przecież nasze prywatne dokumenty lądują na Dropboksie, OneCloud albo Dysku Google, zdjęcia trafiają do iCloud i na serwery Facebooka... Niejednokrotnie te treści - przechowywane i przetwarzane przez chmury obliczeniowe - nie są mniej drażliwe od danych przedsiębiorstwa, w którym pracujemy.

Wiele powiedziano o wadach i zaletach chmury obliczeniowej, jej rodzajach, roli w kształtowaniu świata biznesu. Nie sposób też polemizować z ekspertami ds. bezpieczeństwa danych - ciężar spoczywa na dostawcy usługi, wszelkie gwarancje opisywane w umowach SLA są nam dostarczane w pakiecie. Mówiąc o cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa nie da się pominąć tematu cloud computingu.

Co raz częściej w swojej pracy zawodowej spotykam się z pytaniami o chmurę obliczeniową - także w kontekście jej zastosowania przy wdrożeniu systemów klasy workflow/DMS. Właściciele przedsiębiorstw, dyrektorzy finansowi, dyrektorzy administracyjni upatrują w modelu usługowym istotny element strategii budowania przewagi konkurencyjnej. System Plus Workflow jest w pełni przystosowany do modelu usługowego, zarówno w kontekście wdrożenia chmury prywatnej, jak i hybrydowej.
 
Okazję, aby przekonać się o tym mieli m.in. producenci w branży FMCG, jak i firmy usługowe w sektorze finansowym i e-commerce. Wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w modelu S-a-a-S w niewielkim stopniu różni się od zbudowania rozwiązania w modelu on-premise. Rośnie popularność rozwiązań OCR dedykowanych do odczytu danych z dokumentów finansowych, oferowanych w modelu usługowym. Ich wysoka skuteczność wynika z faktu, iż zasilanie danymi o dokumencie i ich przetwarzanie odbywa się modelu rozproszonym. Wdrażając system elektronicznego obiegu dokumentów Plus Workflow przygotowujemy środowisko pod kątem przyszłej integracji z OCR'em chmurowym.

Długoterminowa prognoza dla polskich działów it przewiduje spore zachmurzenie. Eksperci rynkowi podkreślają, jak duże opóźnienie towarzyszy temu zjawisku.

Źródło: www.suncode.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin