Co najczęściej wpływa na wybór oprogramowania ERP? Czego poszukują Klienci i co decyduje o zadowoleniu z wybranego narzędzia? Wreszcie – jakie są plany inwestycyjne polskich firm w zakresie oprogramowania i jaki system ERP wybrać? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w raporcie Rynek ERP w Polsce opracowanym przez firmę Soneta.

 
Użytkownicy systemu ERP i obszary działania

Oprogramowanie klasy ERP nie jest już nowinką w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw. W firmach powyżej 50 pracowników wszystkie deklarują użytkowanie tego typu oprogramowania. Najczęściej wspieranymi obszarami jest kadrowo-płacowy oraz finansowo-księgowy (98%), niemal równie często system ERP jest narzędziem dla działów sprzedaży (85%) oraz służy do obsługi magazynu i zaopatrzenia (87%).

Duże nasycenie rynku zwiększa konkurencje o Klienta między dostawcami software’u. Ogólna tendencja jeśli chodzi o zmianę oprogramowania jest taka, że firmy pracują na wybranym systemie przeciętnie 4 lata. Aktualnie, skłonność do zmiany oprogramowania deklaruje niemal 1/5 ankietowanych firm. W raz ze wzrostem organizacji ta tendencja rośnie aż do 46% dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników.

Oczekiwania wobec oprogramowania ERP

Jakie są zatem oczekiwania polskich firm względem dobrego systemu ERP? W zdecydowanej większości respondenci wskazali na usprawnienie codziennej pracy (67%) – ich zdaniem oprogramowanie powinno cechować się praktyczną przydatnością, związania z obsługą procesów biznesowych, optymalizacją i automatyzacją codziennych zadań.

Drugim wysoko ocenionym oczekiwaniem względem oprogramowania jest możliwość dopasowania go do struktury firmy (40%). Na trzecim miejscu wśród wskazań znalazła się opinia o tym, że oprogramowanie ERP powinno być kompleksowym wsparciem dla wszystkich obszarów w firmie (36%). Oznacza to, że Klienci oczekują od rynku kompletnego rozwiązania, które będzie współpracować w ramach różnych obszarów firmy tj. kadrowym, finansowym czy sprzedażowym.
Użytkownicy oczekują od systemów niezawodności w działaniu i optymalizacji procesów oraz – co ważne - zgodności z polskim prawem. Dobry producent oprogramowania dba o to, aby system był zawsze zgodny z przepisami, a aktualizacja systemu, związana ze zmianami tych przepisów udostępniona w odpowiednim czasie. To kluczowa kwestia i konkretne oczekiwanie wszystkich użytkowników systemów zarówno kadrowo-płacowych jak i księgowych, ale i handlowych – komentuje Jadwiga Szubert, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Soneta.
Kryteria wyboru systemów ERP w Polsce

W zakresie kryteriów wyboru ERP, respondenci przypisali największe znaczenie funkcjonalności systemu (80%) – to one na tle ceny, rozpoznawalności producenta czy rekomendacji innych użytkowników pełnią największą rolę przy wyborze konkretnego systemu ERP, co ciekawe podobnie wysoką pozycję zajęło w rankingu dopasowanie systemu do potrzeb przedsiębiorstwa (79%).

Dobry system ERP to zdaniem polskich firm system o wielu funkcjonalnościach odpowiadający na potrzeby branży czy specyfiki danego przedsiębiorstwa, równocześnie łatwy do integracji i rozbudowy o dedykowane, specjalistyczne funkcjonalności.
Obserwujemy wyraźną tendencje wśród klientów do budowania dedykowanych platform wokół systemów ERP z wykorzystaniem specjalistycznych aplikacji – podkreśla Konrad Spryńca, Product Manager enova365 – w odpowiedzi na to wyzwanie, dajemy naszym Klientom możliwość praktycznie nieograniczonej konfiguracji i personalizacji, dodatkowo uzupełnioną o integracje z rozwiązaniami branżowymi i specjalistycznymi.
Jaki system ERP wybrać?

Polscy przedsiębiorcy doceniają zatem oprogramowanie, które spełnia ich oczekiwanie dopasowania się do specyfiki działalności danej firmy, cenią korzystne warunki utrzymania systemu i aktualizacji oraz wybierają systemy odpowiednie do wspierania każdego obszaru ich działalności – nie chcą korzystać z różnych, rozporoszonych narzędzi w kilku obszarach. Warto przeanalizować możliwości funkcjonalne danego systemu oraz sprawić modele dostępu w tym opcje alternatywne dla zakupu jak SaaS (oprogramowanie jako usługa). Już ponad 30% zakupów oprogramowania dotyczy modelu abonamentowego.

Artykuł podstaw na podstawie raportu Rynek ERP w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w 2017 roku na próbie 300 firm zatrudniających powyżej 50 osób techniką CATI przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM z Krakowa na zlecenie Soneta sp. z.o.o, producenta enova365.

Pełny raport jest dostępny na stronie https://www.biznestrendy.eu/biznes/raport-rynek-erp-w-polsce-jak-kupuja-polskie-firmy/

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin