W przedostatniej odsłonie magazynu Top Logistyk Ekspert SIMPLE oraz Product Manager obszaru Obrót Towarowy - Rafał Pawłowski, udzielił komentarza odnośnie efektywnego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w odniesieniu do koncepcji 4.0 oraz gospodarki magazynowej.
 
 
Skuteczne zarządzanie firmą wymaga wsparcia nowoczesnych i efektywnych narzędzi informatycznych. Odpowiednio dobrany i zaimplementowany system klasy ERP, wyposażony w funkcjonalności odpowiedzialne za gospodarkę magazynową, umożliwi optymalizację zapasów w firmie. Jest to jeden z najistotniejszych elementów przy wdrożeniu systemu ERP z punktu widzenia zarządzania logistyką w firmie.
W aspekcie zarządzania stanami magazynowymi oraz kosztami magazynowania niezwykle istotna jest możliwość szeroko pojętej obsługi stanów minimalnych i maksymalnych. Obsługa ta swym zakresem obejmuje dostarczanie danych o stanach optymalnych, które uwzględniają również sezonowość, a więc analizę obrotów w poprzednich okresach oraz terminach ważności i przydatności partii magazynowych. Z kolei w aspekcie kosztów magazynowania, który wiąże się bezpośrednio z optymalizacją stanów, istotna dla logistyki powinna być również możliwość wglądu w stany naszych głównych dostawców, czas i koszty realizacji dostaw.- komentuje Rafał Pawłowski, Szef Produktu Obrót Towarowy.
Aktualnie informatyzacja obszaru produkcyjnego w duchu koncepcji 4.0 nie może przebiegać bez odpowiedniego systemu ERP, który stanowić powinien rdzeń tych przemian.
Najszybciej można spodziewać się monitorowania procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym (MES). We współczesnych maszynach i urządzeniach coraz częściej integralnym elementem są systemy komputerowe (maszyny CNC). Pozwala to na integrację z nimi systemów IT do zarządzania produkcją. Rozwijane i wdrażane są systemy do mobilnej ewidencji produkcji i rejestracji czasu pracowników zaangażowanych w proces produkcyjny. Wdrażane rozwiązania coraz częściej integrują się z automatycznymi liniami produkcyjnymi, natomiast pełne usieciowienie procesu produkcyjnego to raczej pieśń przyszłości. Wymaga wypracowania wspólnych standardów oraz nowego modelu biznesowego współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. W systemach ERP muszą być bardziej rozwinięte i zautomatyzowane systemy obsługujące łańcuch dostaw.- dodaje Rafał Pawłowski, Szef Produktu Obrót Towarowy.
Źródlo: www.simple.com.pl

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin