Korzyści wynikające z lokalizacji rozwiązań biznesowych w chmurze są coraz bardziej oczywiste dla biznesu. Z tego też względu liderzy rynku IT decydują się na rozwój kluczowych aplikacji w tym modelu. Z powodzeniem przenoszone są do chmury również procesy zaliczane do kategorii ERP. O rynku chmurowych rozwiązań ERP w Polsce rozmawiamy z Arkadiuszem Sikorą, dyrektorem sprzedaży aplikacji w Oracle Polska.
Jakie nastawienie do modelu cloud computing mają klienci rozważający wdrożenie systemu ERP Polsce?
Źródło: www.oracle.com
Nastawienie polskich firm do koncepcji ERP w chmurze i ogólnie do modelu cloud computing bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy dostrzegają wielorakie korzyści modelu chmurowego, mają też ogromny wybór różnych rozwiązań tej klasy, jako że procesy ERP stają się coraz bardziej „towarem rynkowym” i coraz lepiej są adresowane przez współczesne IT. Obecnie dostępne rozwiązania – takie, jak znajdujemy np. w Oracle ERP Cloud - obejmują wszystkie domeny ERP: od finansów, poprzez zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie, produkcję, aż analityki biznesowe dostępne w chmurze.Czy wybór rozwiązania w chmurze firmy argumentują kosztami, czy bezpieczeństwem?
Jednym z argumentów najbardziej przemawiającym za przyjęciem ERP w chmurze są dużo niższe koszty użytkowania takich rozwiązań - firmy po prostu nie chcą już ponosić wielkich kosztów inwestycji we własnej siedzibie a korzystać bardziej w modelu subskrypcyjnym („pay-per-use”). Co więcej, firmy rozumieją coraz częściej, iż nadmierne modyfikowanie sprawdzonych światowych standardów przynosi wiele szkody i kosztuje w dłuższej perspektywie więcej, niż z korzystanie z takich wzorców. Dodatkowo, każda modyfikacja paradoksalnie powoduje zwiększenie sztywności rozwiązania, przez co takie wdrożenia nie dają łatwiej ścieżki aktualizacji, podnosząc koszt użytkowania i jednocześnie zamykając drogę do innowacji.
W dłuższej perspektywie koszt posiadania aplikacji w chmurze, po uwzględnieniu wszystkich składników, będzie zawsze rozwiązaniem bardziej optymalnym niż rozwiązanie on-premise. Przede wszystkim rozwiązujemy dylemat zasadności wykonywania aktualizacji. W chmurze zawsze pracujemy na najnowszej wersji mając do dyspozycji najnowsze osiągnięcia po stronie technologii (np. mobilnych), ale też najnowsze rozwiązania z punktu widzenia procesów biznesowych. Dzisiaj wydaje się już naturalne, że każda nowa implementacja systemu ERP powinna najpierw rozważyć, czy rozwiązanie chmurowe spełni jej wymagania - a dopiero przy negatywnej weryfikacji chmury wziąć pod uwagę inne opcje.Chmura publiczna, prywatna czy rozwiązania hybrydowe - które rozwiązanie wybierane jest najczęściej?
O oszczędnościach wynikających z przyjęcia modelu chmurowego już mówiliśmy – jeśli policzmy dokładnie wszystkie koszty instalacji on-premise, to chmura jest bezwzględnie tańsza. Dochodzi także niebagatelna kwestia bezpieczeństwa danych. Cyberprzestępczość cały czas rośnie, zaś dane biznesowe mają coraz większą wartość. Jest oczywiste, że żadna - nawet największa organizacja w Polsce, nie jest w stanie wydawać takich pieniędzy na zabezpieczenia jak np. Oracle do ochrony swojego centrum przetwarzania danych.
Chmura prywatna niczym się nie różni od tego co już dzisiaj mają firmy wielooddziałowe – więc to o czym warto rozmawiać w kontekście zmiany (o ile nie jest prawnie wykluczone) to chmura publiczna z odpowiednimi systemami bezpieczeństwa dla klientów. Naturalnie są branże, którym będzie trudniej korzystać z takiego rozwiązania, bądź będzie to niemożliwe z uwagi na wymagania prawa. Dobrym przykładem są sektory związane z bezpieczeństwem narodowym, czy usługi finansowe. Dla tego typu obszarów, gdzie regulacje określają w specyficzny sposób konieczność przechowywania danych na danym obszarze geograficznym, Oracle ma od niedawna odpowiedź w postaci koncepcji „Oracle Cloud-at-the-Customer”. W skrócie są to usługi realizowane we własnym centrum przetwarzania danych klienta, ale całkowicie kompatybilne z Oracle Cloud. Użytkownicy mogą je wykorzystywać do różnych celów - takich, jak odtwarzanie po awariach, projektowanie i testowanie aplikacji, czy dostrajanie obciążeń i elastyczne ich rozdzielanie. Ponieważ usługi są w pełni zarządzane przez Oracle, klienci uzyskują te same korzyści używając ich w Oracle Cloud, jak we własnych ośrodkach.Wybierając drogę do chmury, czym powinien kierować się polski przedsiębiorca?
Wydaje się również, iż w najbliższym czasie atrakcyjna będzie chmura hybrydowa, co wynika z faktu, że firmy mają już poczynione znaczne inwestycje w ERP-owe rozwiązania on-premise. W efekcie przez pewien czas, liczony latami - będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami, gdzie część procesów będzie obsługiwana nadal w obecnej infrastrukturze firm, ale nowe pojawią się w modelu SaaS, zintegrowane z istniejącymi systemami przez Web Services.
Wejście w chmurę to dzisiaj już nie kwestia „czy” tylko „kiedy” – klienci powinni w świadomy sposób budować swoją strategię migracji do chmury i następnie ją realizować przy pomocy sprawdzonych partnerów. Każda taka strategia powinna być dopasowana do konkretnego przypadku i możliwości klienta, zaś dokładna analiza odpowie na pytanie: kiedy i jakimi rozwiązaniami wchodzić w chmurę.Autor: Arkadiusz Sikora, Dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska
Oracle jest otwarty na współpracę z klientami w temacie budowania optymalnej strategii przejścia do chmury, czy określenia parametrów migracji i zaadresowania tych obszarów krytycznych, które w konkretnym przypadku pozostaną w centrum obliczeniowym klienta. Nasi eksperci oceniają, do jakiego poziomu stosu aplikacyjnego klient jest gotów powierzyć opiekę ekspertom Oracle a od jakiego chciałby samodzielnie zajmować się systemem.
Szczególnie polecamy klientom podejście ewolucyjne i zastosowanie chmury hybrydowej. Takie rozwiązanie pozwala przejść drogę od starszych do najnowocześniejszych technologii, bez konieczności zastępowania jednego drugim w jednym punkcie czasowym. Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają rozszerzyć w szybki sposób funkcje systemu ERP on-premise bez konieczności przeprowadzania długotrwałych wdrożeń, tym samym zmniejszając ryzyko transakcyjne oraz oddając rozwiązanie do dyspozycji użytkowników w znacznie krótszym czasie.
Źródło: www.oracle.com