Jednym z najszybciej rozwijających się modeli dostarczania usług w chmurze jest Platform-as-a-Service (PaaS). Wynika to z faktu, że w PaaS możemy stworzyć własne, kompletne środowisko IT i dowolnie je sparametryzować. Dzięki temu skracamy czas tworzenia takich środowisk, ponieważ korzystamy z gotowych elementów, a to przekłada się na niższe koszty budowy platform pod istniejące i nowe systemy IT.

 
Dodatkowo PaaS pozwala na ograniczenie ryzyka. Jest to możliwe, gdyż łatwiej jest zarządzać infrastrukturą IT i ograniczać ryzyko, gdy korzystamy z gotowego, wstępnie skonfigurowanego katalogu usług. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę nad procesem zarządzania konfiguracją, co na przykład zmniejsza ryzyko tego, że nowe funkcje naszego głównego systemu stworzono w oparciu o konfigurację, która oparta jest o inne wersje czy aktualizacje, niż w przypadku systemu produkcyjnego. W przypadku PaaS nie ma tego problemu, bo wszystkie systemy korzystają z tego samego zestawu rozwiązań IT.

Ponadto PaaS zapewnia nam również zgodność z różnego rodzaju standardami, takimi jak np. ISO, rekomendacje branżowe, czy własne standardy firmowe. Wiele firm je ma i musi z nich korzystać, ale brak im narzędzi, które wymuszają i monitorują ich stosowanie. Dla PaaS mamy takie narzędzia – np. Enterprise Manager dostarczany przez Oracle.

Myśląc o zastosowaniu modelu chmury warto zawsze zastanowić się, kiedy stosować chmurę prywatną, a kiedy publiczną. Idealne podejście, to wykorzystanie obu modeli, czyli podejścia hybrydowego, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw. Oracle przeprowadza dla swoich klientów analizy, których efektem jest rekomendacja typów zadań, najkorzystniej sprawdzających się w jednym lub w drugim modelu.

Analizę taką przeprowadzamy w oparciu o parametry takie jak np. wymagany poziom dostępności systemów; poziom krytyczności i poufności danych; bezpieczeństwo; rodzaj architektury i zastosowanych komponentów. Typowe przypadki zastosowań dla chmury publicznej to środowiska szkoleniowe, dewelopersko-testowe, pokazowe, czy też aplikacje departamentowe. Z kolei w chmurze prywatnej często osadzamy główne systemy produkcyjne o wysokich wymaganiach dotyczących dostępności.

Rafał Szafulera, Cloud Computing Competency Center, Oracle ECEMEA
Źródło: www.oracle.com

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin