O świadomości chumy wśród polskich przedsiębiorców rozmawiamy z Kamilem Kurowskim, Dyrektorem sprzedaży technologii do klientów strategicznych w Oracle Polska.




Czy model cloud computing to na polskim rynku ciągle nowość do której użytkownicy podchodzą z pewną nieufnością? A może podejście polskich firm do modelu chmury się zmieniło?
Model chmury obliczeniowej jest już dzisiaj dobrze znany i rozumiany przez polskie firmy i instytucje. W rozmowach poświęconych temu zagadnieniu pojawiają się oczywiście tradycyjne obawy o czynniki ryzyka i ograniczenia. Jednakże, coraz częściej nasi klienci zauważają, że odpowiedni wybór przenoszonych do chmury zadań i aplikacji pozwala świadomie zarządzać wspomnianym ryzykiem przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści związanych z szybkością i elastycznym modelem rozliczeniowym.
Klienci są przy tym coraz bardziej świadomi, że model cloud computing wymaga również zmiany w podejściu do projektowania rozwiązań informatycznych; chodzi o to, że chmura oferuje nowe możliwości, ale również wymaga odpowiedniej architektury rozwiązań w niej działających, tak aby mogły one z tych możliwości w pełni skorzystać. To co jest istotne, to zrozumienie, że wykorzystanie chmury obliczeniowej jest istotnym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej poprzez uzyskiwanie wymiernych korzyści biznesowych w kluczowych obszarach: zarządzania relacjami z klientem, automatyzacji marketingu, zarzadzania talentami czy finansami przedsiębiorstwa. I co najważniejsze, korzyści te ujawniają się dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych wdrożeń, bez bariery inwestycyjnej, charakterystycznej dla modelu tradycyjnego.
Które branże, jeśli wziąć pod uwagę zrealizowane przez Państwa projekty, przodują jeśli chodzi o wykorzystanie na szeroką skalę możliwości modelu chmury obliczeniowej?
Trudno wskazać konkretne branże, ponieważ wykorzystanie chmury to idea, która tak naprawdę pozycjonuje się ponad podziałem sektorowym. Mamy zrealizowane projekty w wielu branżach - od przemysłu, handlu detalicznego, rynku finansowego aż po sektor publiczny. Na wdrożenie chmury decydują się klienci poszukujący nowoczesnych rozwiązań pozwalających na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku oraz tacy, którzy widzą w tym modelu szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej nieosiągalnej przy zastosowaniu tradycyjnego podejścia.
Jakiego rodzaju korzyści - biznesowe, operacyjne - nabierają szczególnego znaczenia dla popularyzacji modelu cloud computing na świecie? Bo chyba nie chodzi już tylko o finanse...
Chmura obliczeniowa to nie tylko atrakcyjny model rozliczeniowy pozwalający dostosować koszty do bieżących potrzeb. To także elastyczność i szybkość reagowania na zmieniające się okoliczności biznesowe – co pozwala na szybsze tworzenie i docieranie do rynku z nowymi usługami. Wreszcie chmura, to także bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem – dzięki lepszej kontroli nad konfiguracją środowisk, mniejszej liczbie błędów i problemów.
Mówią Państwo, że mamy dziś do czynienia z drugiej generacji podejściem do modelu cloud – co to oznacza dla klientów? W czym nowe rozwiązania chmurowe różnią się od tych, oferowanych wcześniej?
Pierwsze podejście do chmury obliczeniowej polegało na udostępnianiu pojedynczych usług o niewielkich możliwościach dostosowania do specyficznych potrzeb klientów oraz dość ograniczonej możliwości integracji z systemami tradycyjnymi. Obecna generacja modelu chmurowego daje możliwość zbudowania kompletnego środowiska IT, pozwalającego na uruchamianie złożonych rozwiązań informatycznych, również w modelu hybrydowym, w pełnej integracji pomiędzy usługami dostępnymi z chmury jak i systemami zbudowanymi w sposób tradycyjny. Nowe możliwości pozwalają nie tylko wykorzystywać moc obliczeniową (IaaS) ale kompletny, gotowy do wykorzystania zestaw usług (PaaS) takich jak serwery aplikacyjne, bazy danych, usługi Business Intelligence czy Big Data, jak również gotowe aplikacje (SaaS), których funkcjonalność możemy dowolnie dostosować oraz zintegrować z systemami tradycyjnymi, korzystając z platformy PaaS.
Który ze szczebli wykorzystania modelu cloud – SaaS, IaaS, czy PaaS – pozwala klientom wykorzystać pełny potencjał modelu cloud – i dlaczego?
Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i architektury rozwiązań danej organizacji. Podczas gdy SaaS ma nadal największy udział procentowy w strukturze wykorzystania usług chmurowych, to w ostatnim czasie najszybciej zyskuje na popularności model PaaS, który doskonale sprawdza się jako fundament umożliwiający sprawne uruchamianie różnorodnych usług. Model PaaS istotnie upraszcza tworzenie, uruchamianie oraz dynamiczne zarządzanie środowiskami dla wykorzystywanych aplikacji, które potem realizują określone usługi IT dla użytkowników chmury. Z jednej strony zapewnia to pełną kontrolę oraz szerokie możliwości nadzoru i parametryzacji rozwiązań aplikacyjnych, z drugiej zaś automatyzuje dostarczanie odbiorcom całych złożonych środowisk. Równie istotną cechą modelu PaaS jest umożliwienie budowania środowisk hybrydowych dających pełną swobodę wyboru, które z części systemu będą dostępne w chmurze, a które tylko w modelu tradycyjnym. W szczególności pozwala również na zapewnienie pełnej integracji pomiędzy środowiskami w chmurze oraz tradycyjnymi.
Na ofertę rozwiązań chmurowych Oracle składa się obecnie ponad 600 elementów. Które z nowych usług, Pańskim zdaniem, okazują się szczególnie ciekawe, jeśli chodzi o oczekiwania polskich firm?
Poza dobrze znanymi jak np. Database Cloud, można podać wiele innych przykładów: np. Java Cloud Service – serwery aplikacyjne dla aplikacji Java; Database Cloud Service - Exadata – baza danych w formie usługi dla użytkowników wymagających dużej wydajności; Developer Cloud Service – narzędzia dla zespołów deweloperskich; Document Cloud Service – systemy do współdzielenia i przechowywania dokumentów, rozszerzające także działające już systemy obiegu dokumentów o dodatkowe funkcje. Dużym zainteresowaniem cieszą się też usługi Business Intelligence Cloud Service i Mobile Cloud Service - ta ostatnia pozwala na niezwykle łatwe i szybkie tworzenie aplikacji dla urządzeń przenośnych.

W obszarze SaaS rozszerzyliśmy ostatnio naszą ofertę o wyspecjalizowane branżowo wersje aplikacji CRM dla sektora bankowego, telekomunikacyjnego, produkcyjnego i sprzedaży detalicznej. Poszerzyliśmy usługi automatyzacji marketingu cyfrowego wprowadzając do oferty takie wiodące na rynku produkty jak Eloqua (B2B), Responsys (B2C) czy Bluekai. Obszar Service Cloud poszerzyliśmy o wiodące na rynku rozwiązanie do zarządzania terenowymi zasobami serwisowymi – Field Service Cloud (TOA). Ostatnio pojawiła się w naszej ofercie także chmurowa wersja rozwiązania klasy e-commerce: Commerce Cloud, dzięki czemu w modelu chmurowym zapewniamy kompletne portfolio rozwiązań z obszaru Customer Experience.

Wspólnie z aplikacjami z obszarów zarządzania personelem i talentami oraz zarządzania finansami i wydajnością przedsiębiorstwa, oferujemy naszym klientom najpełniejszą, w naszym przekonaniu, ofertę aplikacji biznesowych dostarczanych w modelu chmurowym. Spodziewam się również, że na najbliższej konferencji Oracle OpenWorld w październiku oferta ta zostanie jeszcze poszerzona.
Dlaczego tak istotna jest pełna zgodność technologiczna rozwiązań oferowanych przez Oracle za pośrednictwem chmury z tymi, działającymi w ramach lokalnej infrastruktury IT?
Ta cecha oferty Oracle czyni ją właśnie tak wyjątkową i jest jednocześnie jedną z najistotniejszych. Przede wszystkim pozwala na pełną swobodę decydowania, które elementy systemów działających w modelu tradycyjnym zostaną przeniesione do chmury oraz kiedy to powinno nastąpić. Daje to możliwość nieskrępowanego planowania wykorzystania obu modeli (chmury oraz tradycyjnego) oraz umożliwia balansowanie pomiędzy nimi - wszystko w poszukiwaniu najkorzystniejszego rozwiązania. Taka elastyczność pozwala w znaczny sposób ograniczyć ryzyko migracji określonej części systemów do chmury (w każdej chwili można taką decyzję odwrócić) jak również zapewnia pełną integrację pomiędzy częścią tradycyjną i tą w chmurze. Dodatkowym czynnikiem jest prostota zarządzania obydwoma środowiskami, do czego wykorzystuje się ten sam zestaw narzędzi. Ważnym elementem jest również ochrona inwestycji w wiedzę zespołów IT. Dzięki zgodności technologicznej chmury Oracle z rozwiązaniami już posiadanymi przez klientów, nie są wymagane dodatkowe nakłady związane z pozyskiwaniem nowych kompetencji. Zespoły IT mogą dzięki temu szybciej zacząć wykorzystywać chmurę w dostarczaniu rozwiązań dla biznesu.
Czym, patrząc przez pryzmat polskiego rynku, wyróżnia się oferta rozwiązań chmurowych Oracle?
Oracle głęboko wierzy, że przyszłość systemów IT leży w specyficznym modelu chmurowym, w którym aplikacje i platforma w chmurze są zintegrowane z systemami tradycyjnymi w modelu hybrydowym. Wyjątkowość oferty Oracle polega na umożliwieniu takiego podejścia poprzez zgodność technologii w chmurze oraz w modelu tradycyjnym. Kolejną istotną cechą jest kompleksowość. Oracle jest jedynym dostawcą na rynku oferującym tak obszerne portfolio usług IaaS, PaaS i SaaS. Daje to klientom szerokie możliwości wyboru bez ryzyka związanego z tym, że różne rozwiązania od różnych dostawców będą wymagać pracochłonnej konfiguracji i integracji.
W jaki sposób Państwa klienci, także potencjalni, mogą zyskać na współpracy Oracle z lokalnymi integratorami oraz dostawcami komplementarnych usług?
Oferta Platforma-jako-usługa (PaaS) jest skierowana nie tylko do naszych klientów, ale również do producentów oprogramowania, którzy chcą aby ich aplikacje uzyskały dodatkową elastyczność i były dostępne dla użytkowników w modelu SaaS. Takie podejście jest o tyle atrakcyjne, że umożliwia praktycznie natychmiastowe wdrożenie oraz możliwość globalnego zasięgu, czyli możliwość pełnego wykorzystania zalet modelu SaaS dla naszych partnerów biznesowych tworzących własne aplikacje z wykorzystaniem naszej technologii.
Źródło: www.oracle.com

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin