Rynek usług chmurowych rośnie obecnie ok. pięć razy szybciej niż inwestycje w systemy tradycyjne. Która z ich odmian rozwija się w najszybszym tempie?
Z punktu widzenia Oracle najbardziej rozwija się grupa usług PaaS, czyli „platforma jako usługa”. System IT budowany w tym modelu może korzystać z praktycznie wszystkich podstawowych elementów środowiska IT ulokowanych w centrach obliczeniowych dostawcy usług chmurowych w zamian za opłatę uzależnioną od faktycznego ich wykorzystania.

Rozmowa z Kamilem Kurowskim, dyrektorem sprzedaży technologii w Oracle Polska


Laikowi może wydać się to zaskakujące, ale Oracle udostępnia w tym modelu nie tylko dobrze znane usługi, jak korzystanie z bazy danych, serwerów aplikacyjnych, czy integrację aplikacji, ale również współdzielenie dokumentów, przechowywanie danych i kopii zapasowych, analitykę biznesową i raportowanie oraz wiele innych. Obecnie dostępnych jest ponad 20 usług i liczba ich jest sukcesywnie powiększana.
Jakie są podstawowe zalety tego modelu?
W Oracle uważamy, że model ten doskonale sprawdza się jako fundament umożliwiający sprawne uruchamianie różnorodnych aplikacji w formie usług, ponieważ istotnie upraszcza tworzenie, uruchamianie i dynamiczne zarządzanie środowiskami IT dla aplikacji, które potem realizują określone usługi dla użytkowników. Z jednej strony zapewnia to pełną kontrolę oraz szerokie możliwości nadzoru i parametryzacji rozwiązań aplikacyjnych, z drugiej automatyzuje dostarczanie odbiorcom całych złożonych środowisk.

Ważną grupą korzyści jest też ograniczenie wielu ryzyk. Łatwiej jest bowiem zarządzać infrastrukturą IT i ograniczać ryzyko z tym związane, gdy korzysta się z gotowego, prawidłowo skonfigurowanego katalogu usług i aplikacji. Weźmy dla przykładu sytuację, kiedy nowo stworzone funkcje systemu zostały zbudowane w oparciu o konfigurację deweloperską, która różni się np. co do zestawu uaktualnień znajdującego się w wersji produkcyjnej. Gdy korzysta się z usług PaaS taki problem nie ma prawa się pojawić, bo wszystkie systemy korzystają z tego samego zestawu rozwiązań IT, a aktualizacje instaluje się w tym samym czasie i od tego momentu wszyscy użytkownicy będą korzystać z identycznego, prawidłowo skonfigurowanego środowiska.

Do tego dochodzi zgodność nie tylko z własnymi standardami firmowymi, ale także z ISO czy rekomendacjami branżowymi. Wiele firm powinno z nich korzystać, ale brak im narzędzi, które pozwalają na kontrolę ich stosowania. PaaS oferuje takie narzędzia – w naszym przypadku jest to Oracle Enterprise Manager. Jeśli chce się coś zrobić poza akceptowanymi w danym przedsiębiorstwie standardami, trzeba uzyskać zgodę na taki wyjątek.
Z czego jednak bierze się jego większa popularność od innych modeli chmurowych, np. IaaS, czyli infrastruktury jako usługi?
IaaS jest najprostszą usługą w chmurze, gdzie można jedynie zarządzać od poziomu infrastruktury do poziomu systemu operacyjnego. W PaaS możliwości jest znacznie więcej, ponieważ zarządzanie dodatkowo obejmuje całą platformę w tym m. in. bazy danych i systemy middleware na których buduje się usługi aplikacyjne, dzięki czemu istnieje możliwość stworzenia własnego, kompletnego środowiska IT i sparametryzowania go w dowolny sposób. Dodatkowo skraca się czas jego tworzenia, dzięki korzystaniu z gotowych elementów – w efekcie przekłada się to na niższe koszty budowy platform pod nowe systemy IT.
A co z bezpieczeństwem danych, co od dawna spędza sen z powiek użytkowników?
Rozwój informatyki, i mam tu na myśli nie tylko sprzęt, ale i specjalistyczne oprogramowanie, doprowadził do sytuacji, w której tak naprawdę dane są często bezpieczniejsze w chmurze publicznej niż w instalacjach stacjonarnych. Zwłaszcza Oracle dokłada wielu starań, aby było ono jak najwyższe, czego przykładem może być uzyskanie certyfikatu Safe Harbour, dotyczącego ochrony danych osobowych. W klasie rozwiązań PaaS dostarczamy także mechanizmy pozwalające na zabezpieczenie danych poprzez ich szyfrowanie oraz limitowanie dostępu dla użytkowników z wysokimi uprawnieniami. Dzięki zastosowaniu tych technologii można sprawić, że nawet administrator bazy nie będzie miał nieograniczonego dostępu do zawartych w niej danych. Klienci powinni zwracać uwagę na te aspekty, gdyż nie wszyscy dostawcy rozwiązań cloud computing oferują tego typu rozwiązania bezpieczeństwa.
Podsumowując, czy trzy najważniejsze cechy PaaS to elastyczność, standaryzacja i automatyzacja?
Dodałbym jeszcze przewidywalność i kontrolę kosztów, jednakże te korzyści charakteryzują de facto wszystkie typy chmury, także IaaS i SaaS (oprogramowanie jako usługa). Korzystanie z aplikacji oferowanych w modelu SaaS ma wielką zaletę, gdyż można od razu zacząć korzystać z aplikacji, która ma określoną funkcjonalność. Z drugiej strony z tego powodu użytkownicy napotykają na pewne ograniczenia, gdyż brakuje wielu funkcjonalności których potrzebują, specyficznych dla ich wymagań. Te brakujące funkcjonalności można dodać właśnie korzystając z PaaS i między innymi ta większa niż w innych przypadkach elastyczność powoduje szybki rozwój tego modelu chmury.
Co Oracle oferuje w ramach oferty PaaS?
W sumie jest to kilkadziesiąt usług skierowanych do firm, których celem jest uelastycznienie środowisk IT, nowoczesność oraz efektywna kontrola kosztów. Usługi PaaS są również znakomitą ofertą dla twórców oprogramowania. Mogą oni w ten sposób zaoferować własny SaaS wspierając się jedną lub kilkoma naszymi usługami PaaS, a następnie sprzedawać swoje aplikacje w modelu usługowym. A to jest znacznie lepsze rozwiązanie niż hosting.
Poza podziałem na SaaS, IaaS i PaaS chmury dzieli się także na prywatne i publiczne. Którą z nich wybrać?
Oracle rekomenduje wykorzystanie obu tych modeli w podejściu hybrydowym - takie podejście sprawdza się szczególnie dobrze w dużych przedsiębiorstwach. Analizując procesy biznesowe klienta wybieramy właściwe typy zadań, które można zrealizować w jednym lub w drugim modelu cloud computing. Istotną własnością chmury oferowanej przez Oracle jest fakt, że technologia w chmurze publicznej jest tożsama z technologią w chmurze prywatnej, co daje pełną swobodę klientowi w wyborze, które części systemów będą używane w chmurze publicznej, a które w prywatnej oraz możliwość zmiany tego podziału w każdej chwili. Kluczowe parametry, które trzeba uwzględnić przy podejmowaniu decyzji które z podsystemów będą serwowane z chmury publicznej, to poziom dostępności systemów IT oraz krytyczności danych, a także rodzaj architektury, nie mówiąc o kwestiach bezpieczeństwa.

Najprostsze przypadki zastosowań dla chmury publicznej to środowiska szkoleniowe, dewelopersko-testowe, pokazowe czy też aplikacje departamentowe. W chmurze prywatnej powinny natomiast działać główne systemy firmy, np. transakcyjne. Na świecie środowiska testowo-deweloperskie najczęściej do chmury publicznej przenoszą firmy tworzące oprogramowanie oraz świadczące usługi internetowe, a także duże firmy telekomunikacyjne oraz przedstawiciele sektora finansowego, nie mówiąc o sektorze publicznym. Niekiedy środowiska testowo-deweloperskie są bowiem kilkukrotnie większe niż produkcyjne, na których pracują aplikacje typu ERP czy systemy transakcyjne. W innej sytuacji są firmy średniej wielkości, które skłonne są do przenoszenia do chmury całej aplikacji wspierającej ich działalność.
Dlaczego jednak tak dużo mówi się obecnie o chmurze, skoro systemy biznesowe dotąd instalowane w siedzibie organizacji całkiem dobrze sobie radziły?
Działy IT dzisiejszych przedsiębiorstw są poddawane presji oszczędzania środków przy jednoczesnym wymaganiu szybkiego wprowadzania do użytku nowych usług i jeszcze szybszego modyfikowania usług dotychczas świadczonych. Z drugiej strony IT musi umieć precyzyjnie mierzyć koszty i wdrażać różnego rodzaju optymalizacje wszędzie tam, gdzie ma to sens. Korzystanie z chmury idealnie godzi te sprzeczności i jest dzisiaj doskonałym sposobem na sprostanie większości powyższych wyzwań stawianych przed systemami IT.
Źródło: ORACLE

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin