Witajcie w roku 2016, w którym transformacja cyfrowa zmieni się z wizji w rzeczywistość. Zostaną opracowane przełomowe modele biznesowe, które odmienią miejsca pracy. Branża stanie przed nowymi wyzwaniami. Część firm przyjmie te nowe paradygmaty, zyska przewagę konkurencyjną i będzie się rozwijać, inne nie.



W sercu tej rewolucji znajduje się pięć trendów, które przedsiębiorcy powinni zrozumieć i wdrożyć, aby w kolejnych latach móc skutecznie rozwijać swój biznes.

Trend 1 – Internet rzeczy

Efektywne oprogramowanie firmowe powinno zbierać różnorodne dane, wyciągać z nich sens i odpowiednio dostosowywać procesy biznesowe.
W postmodernistycznym świecie koncentracja przesuwa się na użytkownika mobilnego, który otoczony jest siatką urządzeń obejmującą o wiele więcej niż tylko tradycyjne urządzenia mobilne. Mimo że coraz częściej urządzenia te połączone były z różnymi systemami za pośrednictwem różnych sieci, najczęściej działały niezależnie od siebie. Wraz z rozwojem siatki cyfrowej spodziewamy się większej współpracy pomiędzy samymi urządzeniami – mówi David Cleary, wiceprezes Gartnera.
Trend 2 – Nowa Analityka

Na świecie pojawiają się nowe techniki i strategie mające na celu analizowanie fali informacji. Wkrótce będzie ona zbyt obszerna i złożona, aby jej analizą mogli zajmować się ludzie. Analizą terabajtów danych zajmie się inteligentne oprogramowanie, które będzie sugerować rozwiązania ludziom.

Dotąd programy dla firm były projektowane z myślą o obliczeniach. Dzisiaj skupiają się na analityce, a poziom inteligencji, którym się cechują, był wcześniej niespotykany. Inteligentne programy będą zajmować ważne miejsce w działaniach przedsiębiorstw już od 2016 roku.

Trend 3 – Gwałtowny rozwój User Experience

W 2016 roku user experience wykroczy poza ładny interfejs, a skupi się na przewidywaniu potrzeb i zachowań użytkowników. Można się też spodziewać, że inteligentne oprogramowanie ograniczy potrzebę ludzkiej interakcji.

Użyteczność przełoży się na o wiele większy wpływ aplikacji biznesowych na funkcjonowanie pracowników. Zespoły będą wymieniać większe ilości danych, częściej i z większej liczby miejsc, co zwiększy wydajność, zacieśni współpracę i zapewni lepsze oraz aktualniejsze informacje.

Trend 4 – Piękna pogoda dla chmury

Małe i średnie firmy wiodły dotąd prym, jeśli chodzi o migrację do chmury. Zaczęły od przenoszenia aplikacji, które nie miały kluczowego znaczenia dla ich misji biznesowej, ale po niedługim czasie do chmury było przenoszonych coraz więcej kluczowych aplikacji. Według prognoz w 2016 roku dołączą do nich duże korporacje międzynarodowe.

Zwiększa się też liczba firmowych rozwiązań chmurowych. Obawy związane z bezpieczeństwem słabną. Duże firmy poszukują większej elastyczności i mniejszej złożoności rozwiązań.

Trend 5 – Automatyzacja rutynowych zadań

Zaawansowane oprogramowanie umożliwi odciążenie wyspecjalizowanych pracowników dzięki zdjęciu z ich barków rutynowych zadań. Według raportu McKenzie&Company z listopada 2015: „…aż do 45% zadań, za których wykonanie dziś płaci się personelowi, może zostać zautomatyzowanych dzięki przyjęciu prezentowanych obecnie technologii”.

Coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie wykonywać będzie coraz bardziej skomplikowane zadania — od analizowania raportów i danych po podejmowanie decyzji operacyjnych.

Źródło: Unit4

itbook.pl to otwarty katalog firm. Polityka prywatnosci | Regulamin